RAPORT

Wojna na Ukrainie

Naimski: Do czerwca projekt ws. rekompensat za podwyżki cen prądu

Czekają nas podwyżki energii (fot. Shutterstock/Sunshine Studio)
Czekają nas podwyżki energii (fot. Shutterstock/Sunshine Studio)

Do czerwca projekt będzie dopięty i przedstawiony – mówił pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Chodzi o plan rekompensat za wzrost cen prądu. Minister wyjaśnił, że ulgami będą objęte osoby najmniej zarabiające.

Prąd drożeje. Pełnomocnik rządu: Musimy inwestować w nowe elektrownie

Prąd drożeje i będzie drożał, bo energia, którą mamy z elektrowni węglowych, jest coraz droższa; musimy dopłacać koszty emisji dwutlenku węgla –...

zobacz więcej

Pytany w „Poranku Rozgłośni Katolickich Siódma – Dziewiąta”, czy rząd w krótkiej perspektywie zdecyduje, jak będą wyglądały rekompensaty za rosnące ceny prądu, powiedział: „Do końca pierwszej połowy tego roku, projekt będzie dopięty, przedstawiony i wprowadzony”.

– Ci, którzy procentowo najwięcej muszą płacić za energię, będą tymi ulgami obejmowani – dodał Naimski. Pytany, jaki to będzie procent wskazał, że „dane są zbierane, a także i koszt tego wsparcia musi być brany pod uwagę”.

Podwyżki energii


Naimski przyznał, że czekają nas podwyżki energii. Zapewnił, że nie będą one lawinowe. Przypomniał, że w ostatnim roku było to mniej więcej 10 proc. – Prąd będzie drożał, (...) to są koszty transformacji energetycznej, klimatycznej, którą przyjęto w UE, a energetycznej w związku z tym w Polsce. W perspektywie 9-10 lat będziemy musieli niestety zapłacić więcej za prąd elektryczny – powiedział.

Zobacz także: Minister klimatu: Nie zabraknie paliwa, gazu ani energii elektrycznej

Rachunek za prąd – 16 tys. dolarów. Ceny prądu w Teksasie znacznie skoczyły

Siarczyste mrozy i niespotykane opady śniegu w Teksasie wywindowały tam na niebotyczny poziom ceny energii elektrycznej. W niektórych przypadkach...

zobacz więcej

Jak wskazał, od 2030 r. „istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że ceny energii będą w Polsce malały”. – Będziemy mieli już dostępne tańsze niż obłożony dodatkowym podatkiem węgiel źródła energii – stwierdził.

Jak informował we wrześniu wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, jego resort przygotował projekt ustawy wprowadzający rekompensaty za podwyżki prądu; zastrzegł, że nastąpią wtedy, kiedy zdecyduje o tym rząd.

Ministerstwo Finansów oszacowało, że zmiany te pogorszyłyby wynik sektora finansów publicznych o 2,4 mld zł w 2021 r.

Rekompensaty za podwyżki


Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka pytany w styczniu o zapowiedzi Sasina powiedział, że „świat się zmienił dosyć mocno przez ostatni rok. Natomiast sprawa, jeżeli chodzi o systemowe rozwiązanie kwestii cen energii, to jest w rękach ministra klimatu i środowiska”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej