RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Mija rok od potwierdzenia pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce

Zakażenie potwierdzono u ponad 1 mln 735 tys. osób w Polsce (fot. Omar Marques/Anadolu Agency via Getty Images)
Zakażenie potwierdzono u ponad 1 mln 735 tys. osób w Polsce (fot. Omar Marques/Anadolu Agency via Getty Images)

Dokładnie rok temu wykryto w Polsce pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Od tego czasu zakażenie potwierdzono u ponad 1,73 mln osób. 44 360 z nich zmarło.

Niedzielski: Dziś ponad 15 tys. zakażeń

W ciągu ostatniej doby 15 250 osób zakaziło się koronawirusem, 296 osób zmarło – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski na portalu wp.pl.

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona u dorosłych m.in. gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem, brakiem smaku i węchu, ale może przebiegać bez objawów lub przy niewielkim ich nasileniu.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 14 stycznia 2020 r. ostrzegała przed rozprzestrzenieniem się nowego koronawirusa, który pojawił się w grudniu 2019 r. w mieście Wuhan, w prowincji Hubei, w środkowych Chinach.

Dwa tygodnie później, 29 stycznia, w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładzie Higieny (NIZP-PZH) w Warszawie uruchomiona została linia diagnostyczna umożliwiająca wykonywanie w kraju badań molekularnych w kierunku SARS-CoV-2. Ta możliwość badań w kraju przydała się jeszcze w styczniu, gdy z Wuhan ewakuowano grupę polskich obywateli.

WHO ogłosiła pandemię koronawirusa


30 stycznia WHO oceniła, że rozprzestrzenianie się koronawirusa stanowi zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. 11 marca organizacja ogłosiła pandemię nowego koronawirusa, alarmując o stale rosnących zakażeniach.

Minister edukacji: Jest ryzyko, że klasy I-III wrócą do nauczania zdalnego

Czekamy na to, by uczniowie klas IV-VIII, licealiści i studenci wrócili do nauczania stacjonarnego, ale tych warunków nie ma – powiedział minister...

zobacz więcej

Pierwsze przypadki koronawirusa w Europie dotyczyły – jak podnoszą autorzy opracowanego przez NIZP-PZH raportu za 2020 r. „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania” – zachorowań importowanych z Chin do Francji (przypadek wykryty 24 stycznia), Niemiec (28 stycznia), Finlandii (29 stycznia) i Wielkiej Brytanii (6 lutego).

27 lutego w Polsce COVID-19 został formalnie włączony na listę chorób zakaźnych podlegających Ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Stało się to na mocy rozporządzenia ministra zdrowia.

2 marca Sejm uchwalił Ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych i wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Pierwszy zakażony koronawirusem w Polsce


O potwierdzeniu pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce poinformowano 4 marca. Ówczesny minister zdrowia Łukasz Szumowski podał, że zakażony jest pacjent z woj. lubuskiego, hospitalizowany w Zielonej Górze. Mężczyzna przyjechał do Polski autobusem z Niemiec, z Westfalii.

Stan zagrożenia epidemicznego został ogłoszony rozporządzeniem Ministra Zdrowia 13 marca 2020 r., a 20 marca wprowadzono stan epidemii.

Minister o strategii walki z epidemią: Ewoluuje tak jak sam wirus

Rok zmagamy się z epidemią COVID-19; nasza strategia walki z koronawirusem ewoluuje, tak jak ewoluuje sam wirus, bo nie ma jednej stałej metody –...

zobacz więcej

Szczepienia na COVID-19 ruszyły w Polsce 27 grudnia. W pierwszej kolejności szczepiono m.in. medyków. Do Polski trafiło dotąd 4 466 360 dawek, z których 3 698 700 dostarczono do punktów szczepień. Dotychczas wykonano 3 465 576 szczepień, z czego 1 214 741 mln drugą dawką.

Po iniekcjach zgłoszono 3725 niepożądanych odczynów, w większości łagodnych. Zutylizowano 4913 dawek. Dopuszczone w UE, a co za tym idzie, stosowane w Polsce, są szczepionki firm: Pfizer/BioNTechModerna i AstraZeneca. Wszystkie trzy preparaty podaje się w dwóch dawkach.

Przez miniony rok kolejne rozporządzenia Rady Ministrów, ministra zdrowia i resortu edukacji regulują kwestię ograniczeń i restrykcji, w tym np. kwarantanny; obowiązku zasłaniania nosa i ust; zdalnej nauki; funkcjonowania kin, teatrów i muzeów; działania obiektów handlowych, hotelowych czy sportowych; gastronomii; imprez masowych; zgromadzeń czy sprawowania kultu religijnego.

Obowiązek zasłaniania nosa i ust wyłącznie maską


Na mocy ostatnich regulacji prawnych obowiązują m.in. regionalne obostrzenia na Warmii i Mazurach. Jest obowiązek zasłaniania nosa i ust wyłącznie maseczką.

Premier: Dzięki wsparciu z PFR polska firma zyska możliwość produkcji szczepionki

Wierzymy, że produkcję szczepionek przeciwko COVID-19 przez firmę Mabion uda się uruchomić na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2021 roku –...

zobacz więcej

Nie można już, tak jak było na początku, stosować w tym celu szalików, kominów, chust i bandan, a przyłbice mogą być używane tylko jako uzupełnienie maseczki.

W klasach I-III nauka prowadzona jest w trybie stacjonarnym. Uczniowie z klas IV-VIII i szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski od połowy lutego tego roku informuje o trzeciej fali epidemii. Widać kontynuację trendu wzrostowego liczby nowych zachorowań, rośnie także liczba zakażonych osób wymagających hospitalizacji.

Mutacje koronawirusa budzą obawy


Z powodu koronawirusa w szpitalach jest teraz ok. 15,5 tys. chorych. Obawy ekspertów budzą m.in. mutacje koronawirusa i ich zakaźność. W Polsce monitorowany jest m.in. wariant brytyjski, południowoafrykański i brazylijski.

źródło:

Zobacz więcej