RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„W pustyni i w puszczy” dopiero w liceum? Poseł Lewicy oskarża o rasizm

Maciej Gdula chce zmian ws. lektury szkolnej Henryka Sienkiewicza (fot.  PAP/Jacek Bednarczyk)
Maciej Gdula chce zmian ws. lektury szkolnej Henryka Sienkiewicza (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)

Maciej Gdula z Lewicy uważa, że powieść Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy” powinna zniknąć z listy lektur szkolnych lub przynajmniej być krytycznie omawiana dopiero w liceum. Według posła dzieło polskiego noblisty jest rasistowskie. Wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski przypomniał, że ta książka wychowała całe pokolenia Polaków.

Prawnuk Henryka Sienkiewicza sprzedał kilkaset jego rękopisów

zobacz więcej

Gdula swoją opinię o powieści Henryka Sienkiewicza napisał na Twitterze. To lektura obowiązkowa klas IV-VI.

– Ja tę książę czytałem wtedy, gdy była lekturą, a teraz, kiedy czytała ją moja córka, to jest to jednak bardzo szkodliwa lektura – powiedział poseł Lewicy.

W jego opinii „to lektura przesycona rasizmem”. – Jest w niej nie tylko rasistowski język, który dzisiaj razi, np. użycie słowa „Murzyn”, ale tam są same rasistowskie klisze dotyczące osób czarnych – dodał.

Gdula: dzieci nie umieją ocenić


– To jest podane jako coś oczywistego, przezroczystego, naturalnego, dzieciom, które są w momencie kształtowania swoich postaw tzn. mają te 10-11 lat. Nie wierzę, że ta książka jest czytana w podstawówce krytycznie, bo dzieci nie mają do tego na razie narzędzi – zaznaczył. – Ta książka po prostu szkodzi, bo wdraża odruchy negatywne czy pełne uprzedzeń wobec osób czarnych, a w polskich szkołach są czarne dzieci. Tego typu treści przedstawione jako kanon, coś, co jest klasyką polskiej literatury, która jest uważana za ważną i wartościową, po prostu nie powinno mieć miejsca, bo takie osoby czują się wykluczone, potraktowane źle, stereotypizowane – powiedział Gdula.

Prezydent podczas sesji Q&A: Rodzice muszą mieć prawo do tego, by nikt nie indoktrynował dzieci

Zagrożenia dla polskiej rodziny, to nie są „strachy na lachy”. Walka z nimi, to nie jest tylko kwestia ideologii, to też walka z zagrożeniami...

zobacz więcej

Zdaniem polityka należy rozpocząć dyskusję nad powieścią. – Warto się zastanowić nad usunięciem „W pustyni i w puszczy” z listy lektur szkolnych albo nad przesunięciem jej na późniejsze lata, żeby mogła być czytana krytycznie – dodał.

Jako przykłady rasizmu w powieści Sienkiewicza Maciej Gdula podał sposób przedstawienia jednego z bohaterów. – Kali jest przedstawiany jako osoba mająca skłonność do przemocy i musi być tamowana przez białych;jako osoba ograniczona czy leniwa – zauważył.

Wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski odniósł się do propozycji posła Lewicy.

Na lekturze wychowały się pokolenia Polaków


– Na „W pustyni i w puszczy” wychowały się pokolenia Polaków. Powieść naszego noblisty jest stałym elementem kanonu nie tylko humanistyki, ale również wychowania, kształtowania postaw wśród młodych ludzi – podkreślił.

– Pan prof. Gdula próbuje za wszelką cenę zaistnieć i coraz to dalej idące postulaty składa w imię rewolucyjnego zacietrzewienia, aby dotychczasowy świat zamienić w perzynę – ocenił Rzymkowski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej