RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Minister edukacji: Jest ryzyko, że klasy I-III wrócą do nauczania zdalnego

Czekamy na to, by uczniowie klas 4-8, ale też licealiści czy studenci, wrócili do nauczania stacjonarnego, ale tych warunków nie ma – powiedział minister edukacji nauki Przemysław Czarnek. Na antenie TVP1 pytany, czy istnieje ryzyko, że uczniowie klas 1-3 wrócą do nauki zdalnej, przyznał, że „na pewno jest takie zagrożenie”, a najlepszym przykładem jest woj. warmińsko-mazurskie. Odniósł się też do majowych terminów matur.

Matury próbne 2021. Sprawdź, jakie były zadania z języka polskiego [ARKUSZ]

Jak wybory człowieka wpływają na jego życie na podstawie „Pana Tadeusza”, czy sztuka może przynieść odpowiedzi na pytania o kondycję ludzką na...

zobacz więcej

W programie „Kwadrans polityczny” szef resortu edukacji – wskazując na rosnące liczby zakażeń i trzecią falę koronawirusa – mówił, że w najbliższej perspektywie nie ma warunków na powrót do nauczania stacjonarnego w szkołach. Jednocześnie rośnie ryzyko, że uczniowie klas I-III wrócą do nauki zdalnej.

Kiedy powrót do szkół?


– Przygotowujemy się, a w ramach tego prowadzimy bardzo zaawansowaną akcję szczepień nauczycieli – podkreślił Przemysław Czarnek. Wskazując na rosnący wskaźnik zaszczepionych nauczycieli, minister edukacji ocenił, że „wielkimi krokami zbliża to nas do końca nauki zdalnej”.

Ograniczony zakres materiału na maturach


Czwartek to drugi dzień matur próbnych, do których w tym roku przystąpiło około 50 proc. szkół. Czarnek pytany o to, czy majowy termin egzaminów jest zagrożony, zapewnił, że „nie ma powodów, by spekulować o przesunięciu matur”.

– Jesteśmy przygotowani z wytycznymi i rekomendacjami dla szkół. Planujemy egzaminy w terminie – podkreślił. Jednocześnie wskazał, że egzaminy przeprowadzane są w uproszczonej formie – m.in. bez egzaminu ustnego i z dodatkowego przedmiotu na poziomie rozszerzonym (nadal możliwe jest to dla chętnych), ale także zakres materiału – jak wskazał Czarnek – ograniczono o „około 20 proc.”.

Zobacz także: Czarnek o powrocie do szkół w tym semestrze
teraz odtwarzane
Czarnek o powrocie do szkół jeszcze w tym semestrze

źródło:
Zobacz więcej