RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Są chętni na misje kosmiczne? Można sporo zarobić

ESA zatrudni astronautów (fot. Alexander Gerst / ESA via Getty Images)
ESA zatrudni astronautów (fot. Alexander Gerst / ESA via Getty Images)

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) rozpocznie 31 marca rekrutację chętnych na misje kosmiczne. Górna granica wieku kandydatów to 50 lat. Jak powiedziała dr Anna Fogtman, specjalistka od medycznego przygotowywania astronautów do misji kosmicznych w ESA, „wiek może być zaletą, a nie wadą”.

Aaaaaa astronautę zatrudnię. Tysiące osób odpowiedziały na apel NASA

Aż 12 tys. kobiet i mężczyzn zgłosiło się po tym, jak NASA ogłosiła, że poszukuje kandydatów na astronautów. Najlepsi z nich wezmą udział w misjach...

zobacz więcej

– Osoby starsze mają niższe prawdopodobieństwo wystąpienia problemów zdrowotnych po przyjęciu zwiększonych dawek promieniowania jonizującego, na które narażone będą osoby w przestrzeni kosmicznej – mówiła specjalistka. ESA planuje przyjąć od czterech do sześciu osób.

– To, że astronauta musi być osobą wyjątkowo silną fizycznie, jest mitem pochodzącym z pionierskich misji kosmicznych. Zachęcamy do wzięcia udziału w rekrutacji na kosmonautów kobiety i osoby z niepełnosprawnościami – mówiła.

– Pierwsze misje kosmiczne to były loty w nieznane; brali w nich udział przede wszystkim mężczyźni, najczęściej z zapleczem wojskowym. Dzisiaj mamy dużą wiedzę na temat wyzwań, jakie niosą ze sobą loty w kosmos. I takie myślenie nie ma uzasadnienia – podkreśliła dr Fogtman.

Kto może zostać astronautą?


– Astronauci  muszą mieć dobry stan zdrowia, ale nie muszą biegać maratonów, mieć ponadprzeciętną siłę czy wytrzymałość fizyczną – wyjaśniła ekspertka.

NASA po raz pierwszy od kilku lat szuka nowych astronautów

Amerykańska agencja kosmiczna NASA po raz pierwszy od ponad czterech lat poszukuje nowych astronautów. Kandydaci powinni być gotowi do częstych...

zobacz więcej

Aby zostać kosmonautą, trzeba jednak mieć ukończone studia z nauk ścisłych. Preferowany, choć niekonieczny, jest certyfikat pilota testowego.

– W kampanii rekrutacyjnej nie faworyzujemy żadnej z grup, lecz kładziemy nacisk na komunikację o rekrutacji z dotychczas niedoreprezentowanymi grupami, w tym szczególności z kobietami. W poprzedniej kampanii w 2008 r. jedynie 16 proc. zgłoszeń wysyłały kobiety; na sześć przyjętych kandydatów wybrano jedną kobietę – wspominała specjalistka.

– Kładziemy nacisk na różnorodność i kierujemy nasz przekaz do osób różnego pochodzenia – dodała.

Kto zostanie zakwalifikowany na misje kosmiczne?


Jak wyjaśniała dr Fogtman, „każda aplikacja zostanie oceniona indywidualnie”.

– Na tym etapie studium wykonalności lotów w kosmos osób z niepełnosprawnościami dopuszczamy: osoby bez jednej lub dwóch stóp, jednej lub dwóch nóg poniżej kolana, osoby o nierównych kończynach oraz kandydatki i kandydatów o wzroście poniżej 130 cm – sprecyzowała specjalistka.

Ile zarabiają astronauci w NASA? Agencja ujawnia

Zarobki astronautów zależą od osiągnięć i doświadczenia. A tych trzeba mieć niemało. Kwota wynagrodzenia, jakie pobierają ci naukowcy, może...

zobacz więcej

Cytując słowa astronautki ESA Samanthy Cristoforetti, powiedziała: „w kosmosie wszyscy jesteśmy niepełnosprawni”.

Astronauci zostaną zatrudnieni na standardowych umowach ESA, a ich wynagrodzenie będzie uzależnione odwykształcenia i doświadczenia zawodowego. Będzie mieściło się w zakresie oficjalnej skali wynagrodzeń ESA na poziomie A2-A4, co oznacza nawet ponad 8 tys. euro na miesiąc.

ESA jest organizacją międzynarodową, a astronauci mają status urzędników międzynarodowych i dlatego są zwolnieni z odprowadzania podatku dochodowego.

Aplikacja na astronautę: gdzie się zgłosić?


Aplikować na stanowisko astronauty można będzie od 31 marca. Oferta ukaże się na stronie internetowej ESA. Zostaną tam podane wszystkie informacje w zakresie wymaganych dokumentów.

– Osoby, które ukończyły 50. rok życia, zapraszamy do wysyłania aplikacji na inne stanowiska w ESA – zachęciła dr Fogtman.

źródło:

Zobacz więcej