RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Czy maski ograniczyły transmisję koronawirusa? Naukowcy nie mają wątpliwości

Sytuacja epidemiczna we Włoszech (fot. PAP)
Sytuacja epidemiczna we Włoszech (fot. PAP)

Noszenie maseczek znacznie wpłynęło na spadek liczby zachorowań na COVID-19 wiosną 2020 r. w ośmiu włoskich regionach, co potwierdzają badania na łamach „Infectious Diseases”. Z obliczeń badaczy wynika, że stosowanie masek przełożyło się na liczbę chorych mniejszą o 30 tys.

„Trzecia fala się rozpędza”. Jest decyzja o uruchomieniu szpitali tymczasowych

Trzecia fala epidemii się rozpędza. Na posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego została podjęta decyzja o uruchomieniu szpitali...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Noszenie maseczek wpłynęło na zmniejszenie skali transmisji SARS-CoV-2 we Włoszech w pierwszej połowie 2020 r. – wynika z modelowania matematycznego. Dzięki maseczkom liczba chorych z powodu koronawirusa była wówczas niższa o 30 tys.

Lockdown we Włoszech


„Odkryliśmy związek między narodowym lockdownem a szczytem pandemii, przypadającym na koniec marca 2020. Ta korelacja wskazuje na to, że wprowadzone środki zapobiegawcze były istotnym czynnikiem zatrzymującym szerzenie się wirusa” - mówi autor badania, prof. Morten Gram Pedersen z uniwersytetu w Padwie.

Lockdown wprowadzony we Włoszech w marcu 2020 r. obejmował m.in. zamknięcie wielu sklepów, z wyjątkiem spożywczych, supermarketów i aptek, a także ograniczenie działalności restauracji i barów. W miejscach, które pozostały otwarte, obowiązywały limity osób i nakaz zachowania odległości.

„Co zaskakujące, w niektórych regionach w połowie kwietnia 2020 stwierdziliśmy dalsze spadki transmisji wirusa, co łączyło się z nakazem lub rekomendacją noszenia maseczek na tych terenach. Redukcji nie zaobserwowano tam, gdzie nie podjęto żadnych środków interwencyjnych” – podkreśla naukowiec.

Czytaj więcej: Publicysta „Bilda”: Brytyjczycy mieli rację. Von der Leyen skompromitowała Europę

Włochy były pierwszym krajem Zachodu, który wprowadził na początku marca 2020 r. ograniczenia. Ich celem było spowolnienie transmisji SARS-CoV-2. Restrykcje, których kulminacją był lockdown (obowiązujący od 11 marca do 4 maja 2020), skutecznie zmniejszyły skalę pandemii – potwierdzili teraz badacze. Liczba nowych dziennych przypadków koronawirusa osiągnęła szczyt przy około 6 tys. zakażeń w pierwszej fali pandemii, spadając na początku czerwca do poniżej 300.

źródło:

Zobacz więcej