RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronawirus w Niemczech. Brytyjski wariant stanowi prawie połowę wszystkich infekcji

Jest znacznie bardziej zaraźliwy niż oryginalny wariant koronawirusa (fot. PAP/EPA)
Jest znacznie bardziej zaraźliwy niż oryginalny wariant koronawirusa (fot. PAP/EPA)

Wysoce zakaźny wariant koronawirusa z Wielkiej Brytanii odpowiada w tej chwili za prawie połowę wszystkich infekcji w Niemczech. Według berlińskiego Instytutu Roberta Kocha (RKI) 46,1 proc. próbek przebadanych w minionym tygodniu było wywołanych przez B.1.1.7 – informuje dziennik „Tagesspiegel”.

Nowy wariant koronawirusa. Radny Nowego Jorku apeluje, by nie wpadać w panikę

Wzrasta liczba przypadków zakażenia nowym wariantem koronawirusa w Nowym Jorku. Lokalne władze biją na alarm, apelując o pomoc do władz...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Dwa tygodnie wcześniej – w drugim tygodniu lutego – było to tylko 22 proc., a w ostatnim tygodniu stycznia – tylko 5,6 proc. Dane opierają się na podzbiorze próbek pozytywnych pod względem SARS-CoV-2, które zostały zbadane przez grupy laboratoryjne.

RKI od dawna spodziewał się silnego rozprzestrzeniania się wariantu wirusa, który wkrótce może zdominować proces infekcji. B.1.1.7, odkryty w Anglii pod koniec ubiegłego roku, jest znacznie bardziej zaraźliwy niż oryginalny wariant koronawirusa.

Wariant znacznie bardziej zaraźliwy


Jak dotąd nie ma dowodów na to, że częściej prowadzi on do ciężkiego przebiegu choroby lub śmierci. Zatwierdzone do tej pory szczepionki na COVID-19 są również skuteczne przeciwko B.1.1.7.

źródło:

Zobacz więcej