RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Nowy wariant koronawirusa. Radny Nowego Jorku apeluje, by nie wpadać w panikę

Nowy wariant wirusa  w Nowym Jorku (fot. Shutterstock/anyaivanova)
Nowy wariant wirusa w Nowym Jorku (fot. Shutterstock/anyaivanova)

Wzrasta liczba przypadków zakażenia nowym wariantem koronawirusa w Nowym Jorku. Lokalne władze biją na alarm, apelując o pomoc do władz federalnych. Radny miejski Nowego Jorku Mark Levine, który kieruje komisją ds. zdrowia, nawołuje, by mieszkańcy nie wpadali w panikę.

Czechy potwierdzają. Jest pierwszy przypadek nienotowanej tam dotąd odmiany koronawirusa

Czeskie laboratoria po raz pierwszy potwierdziły wykrycie w kraju południowoafrykańskiej odmiany koronawirusa – podała w czwartek rzeczniczka...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Stany Zjednoczone odnotowały obecnie około 735 przypadków wariantu koronawirusa, który pojawił się w Nowym Jorku. Jak informuje portal businessinsider.com, występuje on już w 15 stanach.

Nowy wariant zwany jest nieraz od ubogiej części Manhattanu „wariantem Washington Heights”. Niepokój nasilił się w mieście, odkąd główny doradca medyczny prezydenta Joe Bidena dr Anthony Fauci, odnosząc się w poniedziałek do pandemii w całym kraju, wyszczególnił ten wariant.

– Z pewnością podchodzimy do wariantu nowojorskiego, bardzo poważnie. (...) Jak wiecie, zaczęło się to prawdopodobnie w sekcji Washington Heights, a potem przeszło przez wiele dzielnic i teraz się rozszerza – podkreślił epidemiolog.

Lokalni liderzy polityczni i kierujący służbą zdrowia w mieście zorganizowali wirtualne spotkanie. Jego celem było zgromadzenie informacji w sprawie wirusa określanego jako B.1.526.

Zdaniem cytowanego przez lokalną telewizję NY1 Demokraty Adriano Espaillata reprezentującego w niższej izbie Kongresu USA część Manhattanu i Bronxu, kluczem do walki z tym wariantem jest zwiększenie podaży szczepionek i liczby szczepień. Przed końcem tygodnia ośrodek szczepień na stadionie Yankee będzie otwarty 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Espaillat zwrócił się z prośbą o pomoc do administracji Joe Bidena.

Radny miejski Nowego Jorku Mark Levine, który kieruje komisją ds. zdrowia, nawoływał, by mieszkańcy nie wpadali w panikę. Wzywał jednak zarazem do zachowania niezbędnych środków ostrożności.

Do władz federalnych apelowała też o wsparcie sieć lokalnych dostawców szczepionki SOMOS. Obejmuje ona swym zasięgiem dzielnice Bronx, Queens, Manhattan i Brooklyn.

Wstępne badania naukowców z Uniwersytetu Columbia wykazują, że wariant ma pewne wspólne cechy ze zidentyfikowanymi w Afryce Południowej i Brazylii. Mogą one odpierać przeciwciała, terapie i szczepionki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej