RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tańczyła z Putinem na weselu. Może trafić do rady rosyjskiego giganta naftowego

Władimir Putin i  Karin Kneissl (fot. Alexei Druzhinin\TASS via Getty Images)
Władimir Putin i Karin Kneissl (fot. Alexei Druzhinin\TASS via Getty Images)

Była minister spraw zagranicznych Austrii Karin Kneissl, znana m.in. z tańca z prezydentem Rosji na swoim weselu, została w środę nominowana przez rosyjskie władze do rady dyrektorów państwowego giganta naftowego Rosnieftu – podała agencja TASS.

Gerhard Schroeder przypisuje Polsce autorytaryzm i...broni Rosji

Proszę popatrzeć na Polskę i Węgry. Czy to są jeszcze demokracje, czy raczej coraz bardziej państwa autorytarne? Gdzie podziały się wartości w...

zobacz więcej

Byli politycy weszli do liczącej 11 osób rady w charakterze niezależnych dyrektorów. Na czele rady stał dotąd Gerhard Schroeder, który jest również szefem rady spółki NordStream AG. Dotychczasowe wynagrodzenie członków rady dyrektorów wahało się dotąd między 530 tys. i 600 tys. dolarów rocznie.

Kneissl była szefową MSZ Austrii w latach 2017-2019 z nominacji skrajnie prawicowej Wolnościowej Partii Austrii (FPOe). Zasłynęła m.in. zaproszeniem Putina na swój ślub w 2018 r. To wtedy zatańczyła z nim na przyjęciu weselnym.

Rada dyrektorów rosyjskiego giganta


Schroeder i Kneissl nie są jedynymi obcokrajowcami w radzie dyrektorów Rosnieftu. W jej skład wchodzą również były szef koncernu BP Robert Dudley, obecny szef BP Bernard Looney, przedstawiciele katarskiego państwowego funduszu inwestycyjnego Faisal Alsuwaidi i Hamad Raszid al-Mohannadi oraz prezes spółki Nordstream AG Matthias Warnig i wieloletni szef banku Barclays Hans-Georg Rudloff.

Czytaj także: „Schroeder może otwarcie mówić to, o czym inni szepczą”

Władze Rosji w radzie reprezentują wicepremier Aleksandr Nowak, doradca prezydenta ds. gospodarczych Maksym Oreszkin oraz prezes Rosnieftu Igor Sieczyn.

źródło:

Zobacz więcej