RAPORT

Pogarda

Ważniejsza Konstytucja RP czy prawo europejskie? Wniosek do TK

Wniosek do TK skieruje premier Mateusz Morawiecki (fot. Piotr Malecki/Bloomberg via Getty Images)
Wniosek do TK skieruje premier Mateusz Morawiecki (fot. Piotr Malecki/Bloomberg via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Premier Mateusz Morawiecki skieruje do Trybunału Konstytucyjnego wniosek dotyczący kompleksowego rozstrzygnięcia kwestii kolizji norm prawa europejskiego z Konstytucją RP. Jak poinformował rzecznik rządu Piotr Müller, podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Ministrów odbyła się dyskusja dotycząca przekroczenia kompetencji przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, polegającego na stwierdzeniu wyższości prawa europejskiego nad Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej.

Prezes TK: Sugestie w orzeczeniu TSUE naruszają ład konstytucyjny Polski

„W tym stanie rzeczy zawarte w orzeczeniu TSUE sugestie dotyczące działania sądów powszechnych wydających orzeczenia w imieniu Rzeczypospolitej...

zobacz więcej

„Zgodnie z utrwalonym, wieloletnim orzecznictwem polskiego Trybunału Konstytucyjnego nie ma żadnej wątpliwości, co do nadrzędności polskich norm konstytucyjnych nad innymi normami prawnymi. Potwierdzają to liczne rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego, w różnych składach orzekających, od początku polskiego członkostwa w Unii Europejskiej” – napisał rzecznik rządu w komunikacie opublikowanym na portalu gov.pl.

Piotr Müller przypomniał, że „spory prawne dotyczące suwerenności państw członkowskich w zakresie kompetencji nieprzekazanych na rzecz Unii Europejskiej występowały w wielu krajach Unii Europejskiej”.

„Były one jednak jednoznacznie rozstrzygane i wskazywały na nadrzędność norm konstytucyjnych nad prawem europejskim. Takich jednoznacznych rozstrzygnięć dokonały m.in. właściwe sądy lub trybunały w takich państwach jak Niemcy, Francja, Włochy, Dania, Czechy itd.” – czytamy w komunikacie.

„Na wniosek Rady Ministrów, mając na celu zachowanie spójności polskiego systemu prawnego, Prezes Rady Ministrów skieruje do Trybunału Konstytucyjnego wniosek dotyczący kompleksowego rozstrzygnięcia kwestii kolizji norm prawa europejskiego z Konstytucją RP oraz potwierdzenia dotychczasowego orzecznictwa w tym zakresie” – dodał Piotr Müller.

-> Przeczytaj także: Orzeczenie TSUE o KRS. Kaleta komentuje: To pogwałcenie traktatów

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej