RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Matura próbna 2021 z matematyki. Jak się przygotować?

Jak będzie wyglądać próbna matura z matematyki? (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
Jak będzie wyglądać próbna matura z matematyki? (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Po próbnej maturze z języka polskiego, czas na matematykę. Co zabrać w czwartek 4 marca na egzamin z tego przedmiotu i jak będzie on wyglądał w obecnym reżimie sanitarnym?

Matury próbne 2021. Sprawdź, jakie były zadania z języka polskiego [ARKUSZ]

Jak wybory człowieka wpływają na jego życie na podstawie „Pana Tadeusza”, czy sztuka może przynieść odpowiedzi na pytania o kondycję ludzką na...

zobacz więcej

Z uwagi na epidemię koronawirusa tegoroczne matury przeprowadzane są stacjonarnie w szkołach w reżimie sanitarnym. Udział szkół jest przy tym dobrowolny.

Centralna Komisja Egzaminacyjna zaproponowała, by szkoły przeprowadziły próbne egzaminy w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu, np. by rozpoczynały je o godz. 9 i o godz. 14. Próbne egzaminy obejmują wszystkie przedmioty maturalne.

Co zabrać na maturę próbną z matematyki?


W wytycznych dot. próbnych matur zaznaczono, że „na test diagnostyczny może przyjść wyłącznie osoba (uczeń, nauczyciel, inny pracownik szkoły), bez objawów chorobowych kompatybilnych z objawami COVID-19”.

„Uczeń, nauczyciel oraz każda inna osoba uczestnicząca w przeprowadzaniu testu diagnostycznego nie może przyjść na ten test, jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych” – czytamy w wytycznych Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Na teren szkoły uczniowie nie mogą wnosić ze sobą – jak ujęto w dokumencie – zbędnych rzeczy. Na teście uczeń korzysta z własnych, niezbędnych „przyborów piśmienniczych, linijki, kalkulatora, cyrkla”. Szkoła nie zapewnia wody do picia, ale uczeń może przynieść na test własną butelkę z wodą. Dodatkowo cudzoziemcy, którym „jako sposób dostosowania testu przyznano możliwość korzystania ze słownika dwujęzycznego, są zobowiązani przynieść własne słowniki”.

Na maturę należy zabrać ze sobą także maseczkę i dowód osobisty
. Na egzaminie nie można mieć ze sobą telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych, zeszytów i podręczników.

Wiadomo, co z maturami w szkołach. Ministerstwo edukacji ogłosiło decyzję

Wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski ogłosił, że próbne matury odbędą się stacjonarnie w całej Polsce, łącznie z województwem...

zobacz więcej

Egzaminy próbne 2021 w ścisłym reżimie sanitarnym


Szkoła może zdecydować się na zapewnienie uczniom rezerwowych przyborów piśmienniczych i kalkulatora, które muszą zostać zdezynfekowane. „W przypadku materiałów jednorazowych, których uczniowie nie zwracają, dezynfekcja nie jest konieczna” – czytamy w przygotowanych wytycznych.

Zabronione jest pożyczanie przez przestępującego do egzaminu przyborów od innych uczniów. Na terenie szkoły nie ma możliwości zapewnienia posiłków uczniom, którzy przystępują do próbnych matur.

Czytaj także: Matury próbne. Wiadomo, kiedy się odbędą i jak będą przebiegały [WIDEO]

„Osoby, które jednego dnia przystępują do testów diagnostycznych z dwóch różnych przedmiotów egzaminu maturalnego, mogą w czasie przerwy opuścić budynek szkoły albo oczekiwać na terenie szkoły na rozpoczęcie kolejnego testu danego dnia, jeżeli zapewniona jest odpowiednia przestrzeń” – zaznaczono w wytycznych.

Ile trwa próbna matura?


Próbna matura z matematyki na poziomie podstawowym rozpocznie się 4 marca o godz. 9.00. Egzamin trwa 170 minut. Natomiast 10 marca o godz. 9.00 będzie można przystąpić do matury z tego przedmiotu na poziomie rozszerzonym (egzamin trwa wówczas 180 minut).

źródło:
Zobacz więcej