RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szersza współpraca Kukiz’15 i PiS? Wiceminister: Kukiz to prawdziwy ideowiec [WIDEO]

Paweł Kukiz spotkał się z wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim. Lider Kukiz’15 liczy, że do kolejnej rozmowy z prezesem PiS dojdzie szybko. Czy możliwa jest szersza współpraca obu formacji? – Wierzę w zacieśnienie współpracy. Współtworzyłem Kukiz’15 w poprzedniej kadencji Sejmu. Bardzo lubię i cenię Pawła Kukiza. To polityk, który bardzo mocno wierzy w to, co robi. To prawdziwy ideowiec na polskiej scenie politycznej, czego o Ryszardzie Petru, Januszu Palikocie czy Szymonie Hołowni powiedzieć nie można – powiedział tvp.info wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.

Poseł KO: Kukiz ma słabość i sentyment do PiS, będzie żeglował w tym kierunku [WIDEO]

PSL usunął posłów Kukiz’15 z klubu parlamentarnego Koalicji Polskiej. Z kim będą teraz współpracować? – Nie obrażam się na rozwód między Pawłem...

zobacz więcej

Paweł Kukiz chce poparcia dla swoich postulatów


W rozmowie z TVN24 Paweł Kukiz stwierdził, że Jarosław Kaczyński nie namawiał go, by wszedł do koalicji rządzącej. Zapewnił, że „pójdzie z każdym, kto zagwarantuje mu realizację postulatów”. To m.in. wprowadzenie sędziów pokoju, wybór prokuratora generalnego w wyborach powszechnych, zmiana ordynacji wyborczej. – Mam nadzieję, że wkrótce dojdzie do drugiej rozmowy z szefem PiS, gdzie bardziej szczegółowo będziemy omawiać te postulaty. Przedstawiałem dosyć szczegółowo założenia ustawy antykorupcyjnej, którą dostałem w prezencie od byłego już wicepremiera Włoch Di Maio, szefa Ruchu Pięciu Gwiazd. Ta ustawa świetnie się sprawdza we Włoszech, zahamowała proceder korupcyjny – przekonywał Kukiz.

Czy Prawo i Sprawiedliwość może przystać na któryś z postulatów Kukiz’15? – Mam nadzieję, że w zaciszu gabinetów te kwestie zostaną ustalone i jeden czy kilka z tych postulatów, które są na stole negocjacyjnym, znajdą się na agendzie i ta współpraca będzie miała miejsce. Gorąco temu kibicuję, ale wszystko zależy też od postawy Pawła Kukiza – czy postulaty, z którymi Paweł Kukiz starował w wyborach prezydenckich w 2015 roku, się ziszczą – odpowiedział wiceminister Rzymkowski.

Zobacz także: Kukiz'15 w Zjednoczonej Prawicy? „Jestem ogromnym zwolennikiem współpracy"

Jarosław Sachajko z Kukiz’15: Możemy zagłosować za projektami PiS


– Jeżeli Prawo i Sprawiedliwość uchwali jakiś nasz projekt obywatelski, który daje Polakom więcej wolności, to my jak najbardziej możemy zagłosować za projektami PiS. W Polsce można żyć normalnie, tylko trzeba rozmawiać i poszerzać przestrzeń prawną dla naszych swobód obywatelskich. Współpraca może wyglądać, tak jak staramy się od dawna. Poparcie przez PiS dla jakiegoś naszego projektu. Chociażby ustawy antykorupcyjnej, żeby każdy skorumpowany polityk wiedział, że jeżeli zostanie na tym przyłapany i ukarany przez sąd, to do końca życia nie będzie mógł dotknąć pieniędzy publicznych – mówił poseł Kukiz’15 Jarosław Sachajko.

Robert Gontarz z PiS: Jeśli coś okaże się dobrą inicjatywą, to jesteśmy gotowi do współpracy


Czy PiS jest w stanie poprzeć wybrane postulaty Kukiz’15? – Jeśli chodzi o sędziów pokoju, to prace trwają, między innymi przy prezydencie Andrzeju Dudzie. Wszystko wydaje się sprawą otwartą. Jeśli coś okaże się dobrą inicjatywą, a być może inicjatywa sędziów pokoju okaże się dobrą inicjatywą, to jesteśmy gotowi do współpracy. My jesteśmy odwrotnością Platformy Obywatelskiej, która chce zlikwidować Centralne Biuro Antykorupcyjne. Jeśli coś ma walczyć z korupcją, to można się nad tym zastanowić. Pytanie, co w miejsce CBA chciałaby utworzyć PO. Czyżby Centralne Biuro Korupcyjne? – pytał retorycznie poseł PiS Robert Gontarz.

Kukiz o Koalicji 276. „Chodzi o zagarnięcie spółek Skarbu Państwa”

Paweł Kukiz nie wierzy w sens nowego projektu Platformy Obywatelskiej, który w sobotę ogłosili Borys Budka i Rafał Trzaskowski. – Nie ma w tym...

zobacz więcej

Opozycja: współpraca Kukiza z Kaczyńskim nie byłaby zaskoczeniem


– Współpraca Kukiza z Kaczyńskim nie byłaby dla mnie zaskoczeniem. W poprzedniej kadencji, kiedy PiS-owi brakowało głosów, aby położyć łapę na sądownictwie, to Kukiz właśnie dostarczał swoje głosy. Ta współpraca ma tradycję – stwierdził poseł Koalicji Obywatelskiej Mirosław Suchoń.

Kukiz’15 ma 5 posłów w Sejmie. Wśród polityków opozycji nie brakuje głosów, że spotkanie lidera tej formacji z prezesem PiS mogło mieć na celu wpłynięcie na koalicjantów Prawa i Sprawiedliwości w Zjednoczonej Prawicy, którzy coraz częściej pokazują swoją autonomię. – Niestety Paweł Kukiz nie jest stabilnym politykiem, więc może Jarosław Kaczyński czymś go zwabi, obieca mu, że będą JOW-y albo jakieś inne rzeczy. Nie wiem, jak wielka jest siła Kukiza. Jarosław Kaczyński ma problemy z koalicjantem, czyli Zbigniewem Ziobro, więc próbuje powiększyć swoją siłę – mówiła posłanka Lewicy Małgorzata Prokop-Paczkowska.

Zobacz także: Nowy sondaż do Sejmu. Zmiana poparcia dla PiS i PO

Jan Mosiński z PiS: Program Pawła Kukiza w koalicji z PSL nie uzyskał tak mocnego poparcia jak program PiS


W ostatnim sondażu Estymatora dla dorzeczy.pl Kukiz'15 miał 2 proc. poparcia. – Pan prezes spotyka się z różnego rodzaju postaciami świata polityki, w tym przypadku z Pawłem Kukizem. Analizuje pewne rzeczy i jest bardzo dobrym strategiem. Myślę, że z tych rozmów nie należy wyciągać zbyt daleko idących wniosków. Program Prawa i Sprawiedliwości pozwolił wygrać wybory w 2015 i 2019 roku, natomiast program Pawła Kukiza w koalicji z PSL nie uzyskał tak mocnego poparcia, chociaż dostrzegam pewne elementy, które mogłyby być poddane analizie i wprowadzania w obszar legislacji parlamentarnej – ocenił poseł PiS Jan Mosiński.

źródło:
Zobacz więcej