RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zapadlisko w Wapnie. Jak głęboka jest dziura o średnicy niemal 30 m? [WIDEO]

Kopalnia gipsu i soli w Wapnie zakończyła eksploatację w 1977 r (fot. Twoje Info)
Kopalnia gipsu i soli w Wapnie zakończyła eksploatację w 1977 r (fot. Twoje Info)

Geolodzy ruszyli na pomoc mieszkańcom wielkopolskiego Wapna, którego część kilka dni temu zapadła się pod ziemię. Jak już informowaliśmy na łamach portalu tvp.info, na terenie nieczynnych wyrobisk pokopalnianych powstała wyrwa. Dziś o pierwszych badaniach zapadliska poinformował nas Państwowy Instytutu Geologiczny-PIB.

Na terenie nieczynnych wyrobisk w Wapnie zapadła się ziemia [WIDEO]

Na terenie nieczynnych wyrobisk pokopalnianych w Wapnie w powiecie wągrowieckim doszło do wykształcenia się zapadliska – podały władze gminy....

zobacz więcej

Zapadlisko powstało w    piątek 26 lutego 2021 r.     w miejscu, gdzie kilkadziesiąt lat temu mieściła się kopalnia soli i gipsu. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Nie odnotowano też strat materialnych.

Słodka woda


  Na razie przyczyny powstania zapadliska nie są znane. Badacze przypuszczają, że w wyniku przedostania się dużej ilości słodkiej wody opadowej do gruntu    doszło do rozpuszczenia części gipsu lub soli z wysadu solnego znajdującego się pod miejscowością Wapno.

To z kolei spowodowało    zapadnięcie się ziemi i powstanie dziury o średnicy niemal 30 m. Jej głębokość nie jest na razie znana, zalała ją bowiem woda gruntowa, której lustro znajduje się 5,5 m poniżej krawędzi zapadliska.

Bezpośrednia ocena głębokości, z powodu poważnego zagrożenia osunięciami gruntu, przynajmniej na razie, nie jest możliwa. Wiadomo jednak, że głębokość zapadliska może sięgać nawet kilkudziesięciu metrów – poinformowano w komunikacie.

W badaniach pomaga specjalistyczny dron


  Geolodzy z Centrum geozagrożeń dokonali z powietrza zdalnego pomiaru deformacji    metodą fotogrametryczną. Użyli do tego specjalistycznego drona wykorzystywanego przez państwową służbę geologiczną także    do szczegółowych badań osuwisk. Pozwoliło to ocenić ubytek mas ziemnych na ponad 1800 m sześc.

Zapadlisko nie zagraża w sposób bezpośredni mieszkańcom Wapna


  Na szczęście zapadlisko nie zagraża zabudowaniom ani infrastrukturze, oddalonym o ok. 100 m. Specjaliści z PIG-PIB kontynuują pomiary lotnicze, ale podjęli też badania z wykorzystaniem naziemnego skanera laserowego.    Szczegółowe wyniki analiz będą znane w najbliższym czasie.

Już wcześniej,    w rejonie wysadu solnego w Wapnie geolodzy z PIG-PIB wielokrotnie prowadzili rozpoznanie podłoża i badania dynamiki deformacji. W ostatnim czasie wysad solny poddany został badaniom z pułapu satelitarnego w ramach projektu „Interferometryczny monitoring terenu Polski”.

Tempo osiadania terenu


  Analiza danych z satelity Sentinel-1 pozwoliła określić tempo osiadania terenu.    Od października 2014 r. do czerwca 2020 osiągało ono wartości od 3 mm do 8 mm na rok.

Maksymalne tempo osiadania stwierdzono właśnie w obrębie nieczynnego pola eksploatacyjnego gipsów, na terenie którego doszło do powstania obecnej deformacji.

Kopalnia gipsu i soli w Wapnie zakończyła eksploatację w 1977 r. po największej dotychczas katastrofie górniczej, która dotknęła miasto. Potężne zapadlisko, głębokie co najmniej na kilkanaście metrów, które wówczas powstało, pochłonęło 40 domów. Na szczęście nie było ofiar, ale z miasta ewakuowano 1400 jego mieszkańców. Kolejne, choć mniejsze zapadliska powstały w 2007 i w 2017 roku.

Zobacz także: Samochód uderzył w drzewo
Zapadlisko (fot.Twoje Info)
Zapadlisko (fot.Twoje Info)

źródło:
Zobacz więcej