RAPORT

Wojna na Ukrainie

Partia Biedronia zerwie z SLD i wystartuje z list PO? Posłanka Wiosny: Zobaczymy [WIDEO]

Iskrzy na linii SLD – Wiosna. Poseł SLD Marek Dyduch skrytykował koncepcję Lewicy „obarczonej lewactwem”, a po spotkaniu z Rafałem Trzaskowskim lider Wiosny Robert Biedroń miał rysować perspektywę startu w wyborach z list KO. – Zdarzają się niefortunne wypowiedzi, ale mamy z SLD wspólne cele programowe. My już jesteśmy razem. Z kim będziemy walczyć i w jakiej formule o odsunięcie PiS-u od władzy, czy to będzie PO, zobaczymy. Na szczęście Trzaskowski należy do grupy progresywnej PO – powiedziała tvp.info posłanka Wiosny Małgorzata Prokop-Paczkowska.

Awantura polityków opozycji. „Nie bądź głupia”, „Zjedz snickersa”

Politycy opozycji pokłócili się o konwencję Lewicy. Formacja, która konsekwentnie domaga się parytetów, wciąż jako swoich liderów prezentuje bowiem...

zobacz więcej

SLD skręci w prawo i pozbędzie się koalicjantów?


Interia poinformowała, że przewodniczący Wiosny Robert Biedroń po spotkaniu z wiceszefem Platformy Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim rozmawiał ze swoimi parlamentarzystami. Miał przygotowywać posłów do startu z list Koalicji Obywatelskiej. –Spotkanie Rafał Trzaskowski – Robert Biedroń odbyło się i wszyscy o nim wiemy. Spotkanie Biedronia z nami również było, ale rozmawialiśmy bardzo luźno i bardzo otwarcie o przyszłości – stwierdziła Prokop-Paczkowska. W Wiośnie nasilają się obawy o dobrą współpracę z Sojuszem Lewicy Obywatelskiej w klubie parlamentarnym Lewica. Frakcja zwolenników byłego premiera Leszka Millera ma próbować odsunąć od władzy obecnego szefa SLD Włodzimierza Czarzastego.

Jeśli do tego dojdzie, to lewicowa koalicja SLD z Wiosną i partią Razem może przejść do historii. „Konserwatyści” z Sojuszu chcą bowiem, żeby partia mniej zajmowała się tematami obyczajowymi, takimi jak aborcja czy LGBT. To kluczowe tematy dla Wiosny i Razem, a Czarzasty jest w ich ocenie gwarantem, żeby tak pozostało dalej. „Jeżeli Lewica będzie obliczalna, czyli nienakierowana tylko na jakieś bardziej skrajne zachowania i nie będzie obarczona lewactwem, to będzie zauważona przez wyborców. Uważam, że możemy przekroczyć 20 proc. poparcia” – mówił w RMF FM poseł SLD Marek Dyduch, który jest przedstawicielem SLD-owskich „konserwatystów”.

Zobacz także: Sojusz Trzaskowskiego z Biedroniem? „Być może nawet zjednoczenie PO i Wiosny” [WIDEO]

Robert Gontarz z PiS: Poglądy Rafała Trzaskowskiego i Roberta Biedronia bardzo do siebie pasują


Czy Wiosna może wystartować z list Koalicji Obywatelskiej? – Jak najbardziej jest to możliwe. Wszyscy widzimy, że PO nie jest w żaden sposób partią centrową. Już nie stwarza pozorów. Stała się partią lewicową, która wpisuje się w nurt LGBT. Rafał Trzaskowski, który mówi, że chce być pierwszym prezydentem Warszawy, który udzieli ślubu parze homoseksualnej bardzo dobrze pasuje do ideologii, którą wyznaje Robert Biedroń. Projekt Lewicy został złożony tylko i wyłącznie po to, żeby dostać się do Sejmu. Nie ze względu na sympatie czy poważanie drugiej strony – mówił poseł Prawa i Sprawiedliwości Robert Gontarz.

Wanda Nowicka z Wiosny: Chcemy zmieniać Polskę zgodnie z lewicowymi wartościami, ale jest nas za mało


Z informacji Interii wynika, że spotkanie Trzaskowski – Biedroń było pokazaniem przez europosła politykom SLD siły negocjacyjnej. Mogło to zaboleć Sojusz Lewicy Demokratycznej, czego wyrazem była wypowiedź Dyducha o „lewactwie”. Kogo poseł SLD mógł mieć na myśli? – Najlepiej jak pan zapyta pana Marka Dyducha, co miał na myśli. To naprawdę nie jest żaden temat czy powód, żeby się nad tym zastanawiać. My chcemy zmieniać Polskę. Najlepiej zmieniać zgodnie z lewicowymi wartościami, ale zdajemy sobie sprawę, że nas w parlamencie jest mniejsza liczba niż tego sobie życzylibyśmy. Wszyscy jesteśmy wolnymi ludźmi. Różne wypowiedzi są możliwe. Chyba nie ma nic skandalicznego w tym, co powiedział poseł Dyduch – tłumaczyła posłanka Wiosny Wanda Nowicka.

Osamotniona PO. Poseł SLD: Nie podoba wam się TVP Info, to nie chodźcie tam [WIDEO]

Szef PO Borys Budka zdradził, że jego partii udało się zebrać kilkanaście tysięcy podpisów w sprawie likwidacji TVP Info. PO, która ogłosiła...

zobacz więcej

Jan Mosiński z PiS: Przymilanie się „młodych wilczków” z PO i Lewicy


– Włodzimierz Czarzasty zawsze miał problemy z przywództwem. Zawsze coś działo się wokół niego niedobrego. To, że Leszek Miller chciałby powrócić na sztandarach dawnego PZPR-u, to co rusz obserwujemy. „Młode wilczki” Lewicy na to nie pozwalają broniąc się przed powrotem twardej postkomuny, którą reprezentuje Leszek Miller i jego środowisko – stwierdził poseł PiS Jan Mosiński. „Młode wilczki” z PO i „młode wilczki” z Lewicy połączą siły? – Biorąc pod uwagę ostatnie przymilanie się młodych wilczków Platformy i Lewicy, którzy dmuchają w jedną trąbkę, można spodziewać się, że na bazie tych osób powstanie nowy blok polityczny – odpowiedział poseł Mosiński.

Zobacz także: „Trzaskowski z Biedroniem o aborcji”. Tajne spotkanie w stołecznym ratuszu?

Mirosław Suchoń z KO: Nasza koalicja powinna się rozszerzać


– Koalicja Obywatelska jest koalicją partii, niezależnych podmiotów, co czasem widać w przestrzeni publicznej. Jeżeli ta koalicja ma być sprawcza i zdobywać jeszcze większy poziom poparcia, to z pewnością powinna się rozszerzać – skomentował ewentualną współpracę z Wiosną poseł Koalicji Obywatelskiej Mirosław Suchoń. Czy wyobraża sobie formację od konserwatywnego posła Ireneusza Rasia po bardzo lewicowego Krzysztofa Śmiszka? – Ważne jest, jaki pomysł mamy na Polskę, co chcemy zrobić, jakie są nasze priorytety. Jeżeli odpowiemy sobie na te pytania, to mniej ważne będzie to, jaki kto ma pogląd w kwestiach światopoglądowych – tłumaczył Suchoń.

Tomasz Rzymkowski z PiS: Posłowie Wiosny wracają do macierzy, bo „wystrugał” ich Palikot


To takie jasne pokazanie akcentu lewicowego, że są formacją lewicową, skręcają mocno w lewo i jako 20-letni byt przyciągają młodsze formacje w stanie agonalnym, bo partia Wiosna umiera. Jest formacją skrajnie lewicową i ma rodowód Janusza Palikota, bo większość jej polityków na czele z liderem Robertem Biedroniem to politycy wystrugani przez Palikota i jego formację w 2011 roku. Oni wracają do macierzy. Zanim Janusz Palikot założył swoją formację polityczną, był liderem na Lubelszczyźnie Platformy Obywatelskiej – ocenił wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej