RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pinior, prawomocnie skazany za łapówki, o wyroku: To upadek wymiaru sprawiedliwości

Wyrok świadczy o upadku polskiego wymiaru sprawiedliwości w państwie PiS i zostanie w historii jako symbol hańby tego, co PiS zrobił z wymiarem sprawiedliwości – powiedział były senator PO Józef Pinior, skazany prawomocnie na 1,5 roku za korupcję. Sąd uznał, że dowody z nagrań CBA są bezsporne. Pinior nie przyznał się do winy, podobnie jak jego były asystent.

Józef Pinior skazany. Były senator PO trafi do więzienia

Józef Pinior, były senator Platformy Obywatelskiej, został prawomocnie skazany na 1,5-roku więzienia za korupcję. Przed Sądem Okręgowym we...

zobacz więcej

Przed Sądem Okręgowym we Wrocławiu zapadł właśnie wyrok w procesie apelacyjnym. Były senator klubu PO Józef Pinior oraz jego asystent Jarosław Wardęga (obaj godzą się na podawanie nazwisk) byli oskarżeni i zostali w lutym 2020 r. przez Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście skazani za to, że przyjęli łapówki w kwocie co najmniej 40 tys. zł w zamian za załatwienie w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju oraz w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie korzystnego rozstrzygnięcia sprawy dolnośląskiego biznesmena Tomasza G.

Korzyść majątkową w kwocie 20 tys. zł mieli im obiecać, a wręczyć 6 tys. zł i 5 tys. zł kolejni dwaj biznesmeni. Pieniądze były m.in. wpłacane bezpośrednio na konto Piniora oraz przesyłane pocztą.

Sąd w procesie apelacyjnym w środę utrzymał wyrok sądu I instancji – po 1,5 roku więzienia bez zawieszenia dla każdego z oskarżonych. Mają też oni pokryć dodatkowe koszty apelacji – odpowiednio 1,3 tys. zł i 900 zł. Wyrok jest prawomocny.

Komentarz Piniora


Po ogłoszeniu decyzji sądu Pinior stwierdził, że „ten wyrok świadczy o upadku polskiego wymiaru sprawiedliwości w państwie PiS”.

– Jesteśmy niewinni i jestem pewny, że tę niewinność udowodnię w europejskiej przestrzeni prawnej oraz przed Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu. Wykorzystamy oczywiście też te wszystkie możliwości, które zostają nam w Polsce – komentował były senator.

Pinior powiedział też: – To będzie dla mnie fascynujące doświadczenie jako prawnika, gdyż byłem w więzieniu w PRL. Z jakimś dużym zainteresowaniem sprawdzę w tej chwili standardy więzień w państwie PiS w stosunku do tych standardów, które powinny obowiązywać w polskim więziennictwie od strony praw człowieka.

Charakter tej sprawy w żadnej mierze nie na podtekstu politycznego. Jest to sprawa z kategorii spraw korupcyjnych. To nie ulega wątpliwości. Zarówno sąd pierwszej jak i drugiej instancji stoi na takim stanowisku” – oznajmił z kolei w ustnym uzasadnieniu sąd.

źródło:
Zobacz więcej