RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Silne wstrząsy w Grecji. Przerażeni ludzie uciekali z domów [WIDEO]

Epicentrum zlokalizowane było nieopodal Larisy (fot. PAP/EPA)
Epicentrum zlokalizowane było nieopodal Larisy (fot. PAP/EPA)

Silne trzęsienie ziemi o magnitudzie wynoszącej, według różnych źródeł, od 6 do 6,3 nawiedziło w środę centralną Grecję i było odczuwalne w Macedonii Północnej, Albanii, Czarnogórze i Kosowie. Nastąpiły już wstrząsy wtórne, w tym o magnitudzie 4,9, zapowiadane są następne.

Trzęsienie ziemi na Islandii. „Wszystko zaczęło się kołysać” [WIDEO]

Trzęsienie ziemi w stolicy Islandii. Drgania osiągnęły 5,6 w skali Richtera. Wstrząsy były odczuwalne przez mieszkańców Reykjaviku, ale nie...

zobacz więcej

Epicentrum wstrząsu było około 22 km na północny zachód od miasta Larisa, 350 km na północ od Aten. – Hipocentrum znalazło się stosunkowo płytko, na głębokości 10 metrów, oznacza, że należy się spodziewać kolejnych wstrząsów wtórnych – poinformował grecki sejsmolog Gerassimos Papadopulos.

Według amerykańskich służb geologicznych USGS trzęsienie ziemi miało magnitudę 6,3, a według greckiego Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach – 6,0. Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne ocenia, że wstrząs miał magnitudę 6,2.

AFP podaje, powołując się na lokalne media, że podczas trzęsienia ziemi mieszkańcy Larisy wylegli na ulice. Nie ma na razie informacji o ofiarach lub poważnych zniszczeniach.

Odnotowano już co najmniej trzy wstrząsy wtórne. Obrona cywilna poinformowała, że w pobliżu epicentrum powstały osuwiska ziemi.

Grecja leży na głównych uskokach geologicznych i trzęsienia ziemi są tam częste, choć przeważnie ich epicentra zlokalizowane są na morzu i nie ma ofiar śmiertelnych. W 1999 roku 143 osoby zginęły w trzęsieniu ziemi o magnitudzie 5,9 w Atenach i okolicy.

źródło:
Zobacz więcej