RAPORT

Pogarda

Żądają zmian ws. obrazy uczuć religijnych. Mamy odpowiedź PiS

Szymon Hołownia i Adam Szłapka (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik, Jakub Kaczmarczyk)
Szymon Hołownia i Adam Szłapka (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik, Jakub Kaczmarczyk)

Najnowsze

Popularne

Opozycja poinformowała, że chce wykreślenia z Kodeksu karnego artykułu o obrazie uczuć religijnych. Tymczasem zapisy podobne do polskich obowiązują w wielu państwach Europy (np. Niemczech, Włoszech, Hiszpanii czy Holandii). – Ten artykuł kk powinien pozostać zwłaszcza teraz, czyli w sytuacji, gdy mamy nagły wzrost liczby ataków na miejsce kultu religijnego czy osoby duchowne – mówi portalowi tvp.info Marek Ast, poseł PiS i przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

Łódzkie. Proboszcz napadnięty i brutalnie pobity. Trafił do szpitala

Proboszcz parafii w Wielkiej Woli – Paradyżu (woj. łódzkie) został napadnięty i pobity – poinformowała diecezja radomska. 69-letni ksiądz trafił do...

zobacz więcej

Politycy Koalicji Obywatelskiej Adam Szłapka i Katarzyna Lubnauer wraz z przedstawicielami młodzieżówki partii zapowiedzieli, że złożą do Sejmu projekt ustawy, który zakłada wykreślenie z Kodeksu karnego artykułu dot. obrazy uczuć religijnych.

„Ustawę Nowoczesnej przygotował Krzysztof Mieszkowski. Wielkie podziękowania dla Zielonych i Inicjatywy Polskiej oraz dla Klaudii Jachiry i Franciszka Sterczewskiego” – napisał na Twitterze Szłapka.

Ocenił, że obecne przepisy są „kagańcem na wolność słowa” i wskazał, że jeżeli ktokolwiek poczuje się urażony, „ma do tego narzędzia, żeby wszczynać postępowanie cywilne, może to robić na podstawie kodeksu cywilnego”.

Zobacz także:  Lewicowy aktywista ostro atakuje Polskę. Mnie doprowadził do łez

Z kolei Szymon Hołownia z Polski 2050 wskazał, że „opowiada się za tym, aby obraza uczuć religijnych nie była ścigana z oskarżenia publicznego i aby nie groziła za nią kara więzienia”.

Opozycja rozochocona wyrokiem sądu. Znów prowokują katolików

„Tęczowa Maryja nie obraża. Udostępniajcie zdjęcie, niech zaleje Twittera!” – apelują w sieci politycy Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Powód? Sąd...

zobacz więcej

„Pomysł absolutnie niedopuszczalny”


Co ciekawe, przepisy podobne do tych w Polsce, czyli chroniące uczucia i ceremonie religijne oraz osoby duchowne, należą do standardowych rozwiązań w systemach prawnych w Europie. Takie rozwiązania są obecne m.in. w Austrii, Danii, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, na Litwie, w Niemczech Portugalii, na Słowacji, Węgrzech czy we Włoszech.

Żeby zmienić przepisy w Polsce, niezbędna byłaby zgoda większości sejmowej. Co o pomyśle sądzi więc prawica? O sprawę zapytaliśmy Marka Asta, posła PiS i przewodniczącego sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

Zobacz także:  Miała podpalić kościół w Lublinie. Zatrzymano 34-letnią kobietę

– Jest to pomysł absolutnie niedopuszczalny. W naszej kulturze prawnej i politycznej przyjęło się chronić uczucia religijne. Ten artykuł w Kodeksie karnym powinien pozostać zwłaszcza teraz, gdy mamy nagły wzrost liczby ataków na miejsca kultu religijnego i osoby duchowne. Dochodzi też do zakłócania obrządków religijnych, a w przestrzeni publicznej pojawiają się sytuacje obrażające uczucia religijne. W tej sytuacji ten przepis jest niezbędny w kodeksie – mówi portalowi tvp.info Ast.

Jak zachowa się ZP?

Myślenice. Grupa osób próbowała wedrzeć się do kościoła

Do zdarzenia doszło w Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej w woj. małopolskim. – Z nagrań, które widziałem, wynika, że mogła to być grupa około...

zobacz więcej

Polityk i prawnik zaznacza, że ten zapis działa nie tylko w obronie katolików.

– Dotyczy to wyznawców wszystkich religii obecnych w Polsce. Z drugiej strony należy podkreślić, że w ostatnim czasie szczególnie wielu aktów agresji doświadczają katolicy, zarówno ci w Polsce i Europie, jak i ci na świecie. My jesteśmy w Polsce i dobrze, że jest przepis, który równo traktuje i chroni wszystkie religie – wskazał.

Marek Ast uważa, że większość parlamentarna stoi na stanowisku zbliżonym do jego poglądów w tej sprawie.

Zobacz także:  „Ekstremiści coraz bardziej brutalni. Dostają wsparcie od parlamentarzystów Lewicy”– W związku z tym tego rodzaju inicjatyw nie poprzemy. Dopóki w Polsce rządzi Zjednoczona Prawica takie pomysły nie mają szans powodzenia – zapewnił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej