RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Trzecia fala się rozpędza”. Jest decyzja o uruchomieniu szpitali tymczasowych

Trzecia fala epidemii się rozpędza. Na posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego została podjęta decyzja o uruchomieniu szpitali tymczasowych w dziewięciu województwach – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Kiedy ruszy produkcja szczepionki w Polsce? Padła data

Wierzymy, że produkcję szczepionek przeciwko COVID-19 przez firmę Mabion uda się uruchomić na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2021 roku –...

zobacz więcej

Minister Niedzielski na konferencji prasowej w Gdańsku zwrócił uwagę, że najnowsze dane resortu zdrowia co do liczby zakażeń koronawirusem w Polsce w ciągu ostatniej doby pokazują, że „jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji”. Odnotowano 15,7 tys. zakażeń – to o ponad 3,5 tys. więcej niż tydzień wcześniej.

– Od wielu dni mamy do czynienia permanentnie z sytuacją, że liczba (zakażeń) z tygodnia na tydzień zwiększa się w skali 2-3 tys., a teraz widzimy, że nawet więcej – zwrócił uwagę Niedzielski.

– Trzecia fala się rozpędza; mamy stałą tendencję wzrostową, dynamika absolutnie nie słabnie, mamy powielenie o ponad 1/3 przypadków z tygodnia na tydzień i co więcej, to wszystko już zaczyna oddziaływać na infrastrukturę szpitalną – powiedział Niedzielski.

Ogromny wzrost obłożenia łóżek covidowych


Minister zwrócił uwagę, że „w ciągu ostatniego tygodnia obłożenie łóżek covidowych zwiększyło się o ponad 2 tys. hospitalizacji, czyli o mamy o 2 tys. więcej łóżek zajętych niż jeszcze tydzień temu”. Ocenił, że w związku z tym konieczne jest uruchomienie szpitali tymczasowych.

– Dzisiaj na rządowym zespole zarządzania kryzysowego, obradującym pod przewodnictwem premiera, została podjęta decyzja o uruchomieniu szpitali tymczasowych w dziewięciu województwach – poinformował minister. Dodał, że wojewodowie deklarują szybkie przyjmowanie pacjentów do szpitali.

Szczepionki z Chin? Fogiel: Muszą być u nas formalnie dopuszczone

Analizujemy wszystkie możliwości; wszystkie szczepionki, jakie będziemy kupować, muszą mieć dopuszczenie odpowiednich agencji lekowych – zapewnił...

zobacz więcej

Jak podkreślił minister, patrząc tygodniowo lekarze podstawowej opieki zdrowotnej zlecili ponad 110 tys. badań pod kątem obecności koronawirusa. – To ponad 20 proc. wzrost w stosunku do poprzedniego tygodnia – wskazał Niedzielski.

Więcej testów, maski dla najbardziej dotkniętych terenów


Poinformował, że razem z premierem Morawieckim zdecydował o udostępnieniu w trybie zarządzania kryzysowego maseczek obywatelom najbardziej dotkniętych regionów.

Do regionu pomorskiego trafi 10 mln maseczek, a do warmińsko-mazurskiego – 5 mln – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. – Będą dostarczone z Agencji Rezerw Strategicznych do wojewodów, którzy będą odpowiedzialni za dystrybucje wewnętrznie w województwach – zapowiedział szef MZ.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej