RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Fidesz Viktora Orbana opuszcza Europejską Partię Ludową w PE. Jaki jest powód?

List Viktora Orbana do Manfreda Webera (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)
List Viktora Orbana do Manfreda Webera (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

Niniejszym informuję, że europosłowie Fideszu rezygnują z członkostwa w grupie Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim – napisał premier Węgier Viktor Orban w liście do szefa grupy EPL w PE Manfreda Webera. Jako powód węgierscy politycy wskazują nowy regulamin EPL.

Orban: Jeśli projekt PE i Niemiec zostanie przyjęty, zrobimy z UE Związek Sowiecki

Jeśli przygotowany przez Parlament Europejski i niemiecką prezydencję projekt, włączający mechanizm dotyczący warunkowości i praworządności do...

zobacz więcej

Viktor Orban już wcześniej groził, że Fidesz wystąpi z Europejskiej Partii Ludowej, jeśli grupa przyjmie zmiany w jej regulaminie.

Zmiany w regulaminie EPL


Teraz zostały one przegłosowane – za było 148 europosłów, przeciw – 28, czterech wstrzymało się od głosu.

Zmiany przewidują możliwość zawieszenia i wykluczenia nie tylko jednego europosła, ale i całej partii. Spekulowano, że mają one umożliwić wyrzucenie właśnie Fideszu.

Nie czekając na dalszy ciąg, premier Węgier zdecydował o wyjściu swoich europosłów. W liście podkreślił, że nowe ustalenia są antydemokratyczne, niesprawiedliwe i nie do zaakceptowania.

Viktor Orban napisał też o rozczarowaniu, że kiedy Europa zmaga się z pandemią, EPL zajmuje się ograniczaniem praw własnych członków.

List Viktora Orbana


List zamieściła na Twitterze węgierska minister bez teki ds. rodzin Katalin Novak.

„Nie pozwolimy, aby nasi eurodeputowani byli uciszani lub ograniczani w możliwości reprezentowania naszych wyborców. Walka z pandemią i ratowanie życia pozostaje naszym priorytetem. Dlatego po przyjęciu nowych zasad w grupie EPL Fidesz zdecydował się ją opuścić” – dodała Novak.

Już wcześniej zawieszono Fidesz


Napięcie u chadeków rosło od dłuższego czasu. W 2019 r. Fidesz został zawieszony w prawach członka Europejskiej Partii Ludowej. Powodem były zarzuty dotyczące sytuacji na Węgrzech i łamania praworządności.

Oliwy do ognia dolał jesienią zeszłego roku jeden z założycieli partii Fidesz Tamas Deutsch. Porównał on słowa krytyki wypowiedziane przez szefa frakcji, Niemca Manfreda Webera, do działań gestapo.

Szeregi chadeków opuszcza 11 europosłów z Węgier. Na razie frakcja pozostaje największą w Europarlamencie, bo nad drugimi socjalistami ma przewagę liczebną, ale nie wiadomo, czy wraz z Węgrami nie wyjdą z EPL także deputowani innych krajów.

Zobacz także: Jak Tusk sugerował wykluczenie Fideszu z EPL

źródło:
Zobacz więcej