RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kiedy ruszy produkcja szczepionki w Polsce? Padła data

Wierzymy, że produkcję szczepionek przeciwko COVID-19 przez firmę Mabion uda się uruchomić na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2021 roku – przekazał prezes PFR Paweł Borys.

Akcje Mabion wystrzeliły w górę. Co to za firma i dlaczego jest o niej tak głośno?

Media obiegła informacja o zawarciu przez polską firmę umowy na transfer amerykańskiej technologii przy produkcji szczepionek na COVID-19. Spółka...

zobacz więcej

W środę firma Mabion poinformowała, że zawarła umowę z amerykańską firmą Novavax na transfer technologii i próby techniczne dot. produkcji antygenu kandydata na szczepionkę na COVID-19. Dodano, że spółka zawarła też porozumienie z Polskim Funduszem Rozwoju ws. inwestycji do 40 mln zł na zwiększenie mocy produkcyjnych.

– Musimy mieć świadomość, że branża biotechnologiczna i tego typu projekty wiążą się z podwyższonym ryzykiem , dlatego tym bardziej trzymamy kciuki za spółkę. Wierzymy w jej kompetencje w zakresie tego, aby sprawnie, skutecznie produkcję szczepionek przeciwko COVID uruchomić na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2021 roku – powiedział na konferencji szef PFR Paweł Borys.

– Zawarliśmy z Mabion porozumienie dotyczące udzielania spółce finansowania na inwestycję w produkcje szczepionek firmy Novavax przeciw COVID-19. Kwota tego finansowania opiewa łącznie na 40 mln zł – powiedział Paweł Borys, dodając, że 10 mln zł ma być udzielone w formie podwyższenia kapitału firmy Mabion, a 30 mln zł w formie dłużnej.

Inwestycja na pomoc w walce z COVID


Wskazał, że inwestycja ta jest szczególnie istotna, gdyż wpisuje się w walkę z pandemią COVID-19, a Polska, dołączając do grona producentów szczepionki, będzie zwiększała bezpieczeństwo zdrowotne w tym i przyszłym roku.

Polska firma ma produkować szczepionkę na koronawirusa

W środę w raporcie Ministerstwa Zdrowia mamy 15 698 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 309 osób z COVID-19 – poinformował...

zobacz więcej

– Jesteśmy czysto polską spółką założoną przez kilka polskich firm farmaceutycznych. W międzyczasie staliśmy się czołową spółką, która rozwinęła i wdrożyła w skali przemysłowej nowoczesne technologie w zakresie rekombinowanych białek, czyli tych produktów, które dzisiaj są najistotniejsze w nowoczesnych lekach biotechnologicznych – powiedział przedstawiciel firmy Mabion Maciej Wieczorek.

Jak wyjaśnił, Mabion rozpoczął rozmowy z firmą Novavax kilka miesięcy temu. Jego zdaniem rozmowy te, a także dzisiejsza umowa to ofert „naszego przygotowania i jakości naszej technologii, naszych mocy wytwórczych”.

– Jesteśmy przekonani, że jesteśmy idealnym partnerem dla spółki Novavax, by stać się czołowym, jednym z najważniejszych miejsc wytwórczych tej nowoczesnej szczepionki – podkreślił Wieczorek.

„Firma rozumie odpowiedzialność”


Przedstawiciel Mabion dodał, że bardzo cieszy się ze wsparcia PFR dla projektu produkcji szczepionki Novavax w Polsce, a jego firma „ rozumie odpowiedzialność, jaka spoczywa na niej w wymiarze nie tylko biznesowym, ale i społecznym”.

źródło:
Zobacz więcej