RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Święty, który łączy Polaków i Litwinów. W wileńskiej katedrze wyjątkowa msza

Bazylika Archikatedralna św. Stanisława i św. Władysława (fot. TVP Wilno)
Bazylika Archikatedralna św. Stanisława i św. Władysława (fot. TVP Wilno)

Bazylika Archikatedralna św. Stanisława i św. Władysława w Wilnie to najlepiej rozpoznawalny symbol stolicy Litwy. Msze św. odprawiane są w tej świątyni niemal wyłącznie w języku litewskim – ale zdarzają się również wyjątki, tak jak w święto św. Kazimierza. Postaci, która łączy Litwinów i Polaków. Z tej okazji TVP Wilno w czwartek 4 marca zaprasza na transmisję tej wyjątkowej uroczystości.

Zabrzmiały dzwony wileńskich kościołów. Ceremonia pogrzebowa powstańców styczniowych

W Wilnie odbywa się ceremonia ponownego pochówku kilkunastu powstańców styczniowych – w tym Zygmunta Sierakowskiego i Wincentego Konstantego...

zobacz więcej

Postać św. Kazimierza, którego razem z braćmi Litwinami czczą Polacy, również jako swego patrona, rozjaśnia wspólną historyczną przeszłość obu sąsiadujących ze sobą narodów i rzuca promień nadziei na przyszłość – tak o św. Kazimierzu mówił w 1991 roku papież Jan Paweł II. Papież Polak – obok Franciszka – był także jednym z dwóch biskupów Rzymu, którzy modlili się w wileńskiej Bazylice Archikatedralnej św. Stanisława i św. Władysława.

Burzliwa historia katedry wileńskiej


Katedra to także miejsce wielu wydarzeń historycznych i najlepiej rozpoznawalny symbol stolicy Litwy. Zamykano ją zarówno w czasie II wojny światowej, jak i po jej zakończeniu. W czasach Związku Radzieckiego w 1950 roku wysadzono figury świętych znajdujące się na szczycie świątyni.

Później katedrę przekształcono w galerię obrazów; była również miejscem koncertów organowych. Dopiero w 1989 roku, wileńska katedra wróciła do wiernych.

Transmisja mszy św. wyjątkowo w języku polskim


Msze św. odprawiane są w tej świątyni w języku litewskim, a zupełnie w wyjątkowych sytuacjach zdarzają się nabożeństwa w innych językach – tak jak w święto św. Kazimierza, którego postać łączy Polaków i Litwinów.

W czwartek, 4 marca 2021 r., w święto św. Kazimierza królewicza TVP Wilno zaprasza na transmisję mszy św. z wileńskiej katedry. W języku polskim odprawi ją biskup pomocniczy Archidiecezji Wileńskiej Arūnas Poniškaitis.

Początek o godz. 14:55 czasu litewskiego (godz. 13:55 czasu polskiego). Msza św. będzie transmitowana w TVP Wilno, a także w internecie: na stronie internetowej wileńskiego oddziału Telewizji Polskiej i w aplikacji mobilnej.
Obraz św. Kazimierza nad wejściem do katedry wileńskiej (fot. TVP Wilno)
Obraz św. Kazimierza nad wejściem do katedry wileńskiej (fot. TVP Wilno)

Zobacz także: TVP Wilno zwiększa zasięg

źródło:
Zobacz więcej