RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Amazon w Polsce. Poczta Polska rozwija współpracę

Poczta Polska rozwija współpracę z Amazonem (fot. Shutterstock/Tada Images, OleksSH)
Poczta Polska rozwija współpracę z Amazonem (fot. Shutterstock/Tada Images, OleksSH)

Uruchomienie polskiej wersji Amazona wiąże się z rozszerzeniem współpracy Poczty Polskiej z platformą i jest szansą na znaczące zwiększenie wolumenu obsługiwanych przez spółkę paczek. Do 2024 r. Poczta chce podwoić przychody z usług kurierskich – poinformowała w środę spółka.

Amazon już działa w Polsce

Amazon uruchomił polską wersję swojego sklepu. O zamiarach udostępnienia polskojęzycznego serwisu e-commerce gigant handlu elektronicznego z USA...

zobacz więcej

Amazon uruchomił we wtorek polską wersję swojego sklepu – Amazon.pl. O zamiarach udostępnienia polskojęzycznego serwisu e–commerce gigant handlu elektronicznego z USA informował pod koniec stycznia, kiedy uruchomił możliwość rejestracji dla sprzedawców.

„Poczta Polska już od kilku lat dostarcza przesyłki Polakom zamawiającym towary na platformie Amazon. Z uruchomieniem polskiej odsłony platformy wiąże się rozszerzenie naszej współpracy i szansa na znaczące zwiększenie wolumenu obsługiwanych przez Pocztę paczek. Współpraca z firmami z branży eCommerce to strategiczne działanie spółki. Będziemy intensyfikować prace w tym obszarze, aby do roku 2024 podwoić przychody z usług kurierskich” – powiedział cytowany w komunikacie prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot.

Zobacz także: Najbogatszy człowiek świata rezygnuje z kierowania Amazonem 

Współpraca z Amazonem


„Wspólnie z firmą Amazon przygotowaliśmy się do rozwoju współpracy, by klienci mogli korzystać z jednej z największych platform sprzedażowych – Amazon.pl – za pośrednictwem Poczty Polskiej” – dodał wiceprezes zarządu Poczty Polskiej Andrzej Bodziony.

Amazon stworzy kolejne 500 miejsc pracy w Łodzi

Plany stworzenia 500 nowych miejsc pracy – oprócz zapowiadanych wcześniej 100 – w uruchamianym w sierpniu centrum logistycznym e-commerce w Łodzi...

zobacz więcej

Jak podano, strategia Poczty Polskiej na lata 2021–2023 zakłada intensywny rozwój usług kurierskich. Obecnie obszary rozwojowe, do których należą usługi kurierskie, cyfrowe i logistyczne, generują niecałe 20 proc. przychodów spółki. Prawie czterokrotnie więcej przynosi biznes tradycyjny, czyli papierowe listy, wpłaty i przekazy pocztowe, które – jak zaznaczono – podlegają silnej e–substytucji. Strategia spółki zmierza do odwrócenie tych proporcji: już w 2024 r. przeważać mają przychody z obszarów rozwojowych – wskazano.

Strategia Poczty na lata 2021–2023 przewiduje także rozwój sieci punktów odbioru. Do 2022 r. ich liczba ma wzrosnąć z obecnych 13,6 tys. do 20 tys. punktów. W tym roku operator uruchomi 500 automatów do odbioru przesyłek, a w przyszłym roku – 2000.

Spółka zapowiada, że w 2021 r. wprowadzi też nowy format usług kurierskich Pocztex.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej