RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Akcje Mabion wystrzeliły w górę. Co to za firma i dlaczego jest o niej tak głośno?

Akcje spółki Mabion w środę drożeją na giełdzie (fot. Shutterstock/Billion Photos)
Akcje spółki Mabion w środę drożeją na giełdzie (fot. Shutterstock/Billion Photos)

Media obiegła informacja o zawarciu przez polską firmę umowy na transfer amerykańskiej technologii przy produkcji szczepionek na COVID-19. Spółka Mabion – bo o niej mowa – może już wkrótce stać się jednym z zakładów produkujących szczepionkę Novavax. Akcje polskiego przedsiębiorstwa wystrzeliły w górę, rosnąc w porównaniu z ceną wtorkowego zamknięcia sesji GPW nawet o 60 proc.

Polska firma ma produkować szczepionkę na koronawirusa

W środę w raporcie Ministerstwa Zdrowia mamy 15 698 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 309 osób z COVID-19 – poinformował...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Inwestycje sfinansuje Polski Fundusz Rozwoju, który wyłoży na ten cel nawet 40 mln zł. Odbędzie się to w formie oprocentowanej trzyletniej pożyczki (lub emisji obligacji) udzielonej spółce do 30 mln zł i objęcia akcji spółki do 10 mln zł w ramach planowanej emisji akcji.

Umowa na produkcję szczepionek


W komunikacie polskiej spółki podano, że Mabion – przy udziale Novavax – „podejmie działania związane z transferem technologii procesu produkcyjnego antygenu kandydata na szczepionkę na COVID-19 o roboczej nazwie NVX-CoV2373 oraz przeprowadzi w zakładzie Spółki próby techniczne procesu w skali komercyjnej”. Jak podano, umowa ramowa obowiązuje do 31 grudnia 2023 r.

Mabion szacuje, że do realizacji pierwszego zamówienia nie są wymagane żadne istotne inwestycje. Produkcja serii technicznej zostanie sfinansowana w ramach bezzwrotnego wynagrodzenia, które spółka otrzyma od Novavax w związku z pierwszym zamówieniem. Według przewidywań spółki, proces transferu technologii i jego weryfikacja zostaną zakończone w pierwszej połowie 2021 r.

Mabion – co to za spółka?


Mabion to polska firma biotechnologiczna, utworzona w marcu 2007 r. Przedmiotem jej działalności jest opracowywanie i wdrażanie najnowszej generacji leków biotechnologicznych, opartych na technologii przeciwciał monoklonalnych.

Szczepionka Novavax oceniana przez EMA

Morawiecki: Byłoby możliwe sfinansowanie budowy fabryki szczepionek

Krajowy Plan Odbudowy to plan odbudowy po kryzysie i jednocześnie przebudowy polskiej gospodarki. Kryzys COVID-19 to gigantyczny wstrząs, ale i...

zobacz więcej

Jej nowy partner to amerykański koncern biotechnologiczny Novavax, który dostarcza produkty własnej, opatentowanej technologii rekombinowanych szczepionek nanocząsteczkowych „w celu zapobiegania szerokiej gamie chorób zakaźnych”.

Na początku lutego 2021 r. rozpoczął się proces oceny szczepionki przeciwko COVID-19 tej firmy przez Europejską Agencję Leków. Oznacza to szansę na dopuszczenie preparatu do obrotu w UE.

Kurs Mabion na GPW ostro w górę


Akcje Mabion rano na warszawskiej giełdzie wzrosły o 60 proc. We wtorek na zamknięciu sesji GPW za jedną akcję trzeba było zapłacić 31,30 zł. Tuż po 9 rano wzrosły do 50 zł (60 proc. w górę). Przed godz. 10 oscylowały w okolicy 43 zł za sztukę.

Zobacz także: Polska firma ma produkować szczepionkę na koronawirusa

źródło:
Zobacz więcej