RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nagrania rozmów Lewandowskiego z Cezarym K. Nowe informacje o śledztwie

K. miał zapowiedzieć Lewandowskiemu, że go „zniszczy” (fot.  Alexander Hassenstein/Getty Images; PAP/Leszek Szymańki)
K. miał zapowiedzieć Lewandowskiemu, że go „zniszczy” (fot. Alexander Hassenstein/Getty Images; PAP/Leszek Szymańki)

Z opinii biegłego informatyka wynika, że nagrania rozmów między Cezarym K. a Robertem Lewandowskim nie zostały poddane żadnym modyfikacjom. Na podstawie tych nagrań Kucharskiemu przedstawiono zarzuty szantażowania „Lewego”.

Były menedżer Lewandowskiego Cezary K. zatrzymany

Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie policjanci zatrzymali byłego reprezentanta piłkarskiej reprezentacji Polski Cezarego K. –...

zobacz więcej

Nagrania – kluczowy dowód w śledztwie


Prok. Marcin Saduś z Prokuratury Regionalnej w Warszawie poinformował, że prokuratura kilka dni temu uzyskała opinię biegłego z zakresu informatyki i teleinformatyki, który przeanalizował dane na zabezpieczonych od Lewandowskiego czterech telefonach komórkowych oraz laptopie, na który piłkarz skopiował pliki.

– Z ustaleń biegłego wynika, że nagrania rozmów, których oględzin dokonał prokurator na początkowym etapie śledztwa, są identyczne z materiałami zapisanymi w pamięciach przebadanych telefonów, czyli oryginalne nośniki, na których dokonano nagrań. Z opinii biegłego wynika jednoznacznie, że zarejestrowane utwory, a tym samym treści rozmów, nie zostały poddane jakimkolwiek modyfikacjom – podał prok. Saduś.

Nagrania rozmów między pokrzywdzonym a podejrzanym są kluczowym dowodem w śledztwie . Robert Lewandowski nagrał kilka rozmów z K., w których wypowiadane przez byłego menedżera piłkarza słowa brzmiały jak groźby zniszczenia wizerunku i żądanie pieniędzy.

Cytowany przez „Rzeczpospolitą” obrońca K. mecenas Oskar Sitek podważał autentyczność nagrań. Zdaniem Sitka „nagrania nie mają ani początku, ani końca i są znacznie krótsze niż sama rozmowa”. Obrona poddawała w wątpliwość także protokoły z oględzin nagrań dźwiękowych, których dokonał prokurator z asystentem.

Zakaz zbliżania się do Lewandowskiego utrzymany. Jest decyzja sądu

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia rozpoznał we wtorek zażalenie Cezarego K. na zastosowane przez prokuraturę wobec niego środki zapobiegawcze....

zobacz więcej

Przesłuchanie Lewandowskiego


– Powyższe protokoły były już przedmiotem pierwszej oceny sądu, który 15 grudnia 2020 r., rozpoznając zażalenia obrońców na zastosowane środki zapobiegawcze, utrzymał najistotniejsze z nich, wskazując jednocześnie na duże prawdopodobieństwo popełnienia przez Cezarego K. zarzucanego mu czynu – podkreślił prok. Saduś.

15 grudnia sąd zmniejszył K. poręczenie majątkowe z 1 mln euro do 500 tys. zł. Były menedżer Lewandowskiego ma dalej zakaz kontaktowania się z piłkarzem i jego żoną Anną.

Jednocześnie rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie poinformował, że 16 lutego odbyło się kolejne przesłuchanie Roberta Lewandowskiego „na okoliczności, które nie są objęte zarzutem ogłoszonym Cezaremu K., ale mające z nim pośredni związek”.

– Z uwagi na zakres okoliczności, których dotyczyło przesłuchanie, oraz potrzebę zabezpieczenia prawidłowego toku dalszych czynności procesowych w śledztwie, przesłuchanie odbyło się bez udziału obrońców podejrzanego – podał prok. Saduś.

Zarzuty wobec Cezarego K.


Prokuratura zarzuca Cezaremu K., że „od września 2019 r. do września 2020 r. kilkukrotnie stosował wobec swojego byłego klienta groźbę bezprawną, polegającą na zapowiedzi rozpowszechnienia informacji dotyczących rzekomych nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych należącej do pokrzywdzonego spółki handlowej” – informował w październiku prok. Marcin Saduś.

Cezary K. miał grozić wszczęciem postępowania karnego i „rozgłaszaniem wiadomości uwłaczającej czci pokrzywdzonego oraz jego żony”.

Sukcesy także poza boiskiem. Lewandowski i jego interesy

20 mln euro kontraktu rocznie plus niespełna połowa tej kwoty jako wpływy z reklam. Robert Lewandowski jest najlepiej zarabiającym piłkarzem...

zobacz więcej

K. miał zapowiedzieć Lewandowskiemu, że go „zniszczy”, jednocześnie obiecywał zachowanie wiadomości w tajemnicy, gdy „Lewy” zapłaci mu 20 mln euro, czyli równowartość 84,6 mln zł.

Były menedżer Lewandowskiego nie przyznaje się do zarzucanego mu czynu. W październiku 2020 r. składał przez kilka godzin wyjaśnienia, w których szczegółowo opisał współpracę z Lewandowskim, historię rozliczeń cywilnoprawnych pomiędzy nimi, które nie miały żadnego związku ze śledztwem. Postępowanie wszczęto po zawiadomieniu złożonym przez pełnomocnika piłkarza.

Na pytanie Lewandowskiego, za co K. chce „te pieniądze”, podejrzany miał odpowiedzieć, że „nie będzie do końca życia kryć oszustów podatkowych”. Prokuratura zamierza poddać szczegółowej analizie nośniki danych, które zabezpieczono podczas przeszukania domu Cezarego K. pod Konstancinem.

O czym napisał „Der Spiegel”?


– Chcemy ustalić, czy w szantażowaniu pokrzywdzonego uczestniczyły inne osoby, w tym przedstawiciele zagranicznych mediów – podał rzecznik prokuratury. Chodzi o publikację w niemieckim dzienniku „Der Spiegel”, która pojawiła się niedługo po tym jak „Lewy” odmówił zapłaty na rzecz K.

Gazeta podała, że Cezary K. skierował przeciwko Robertowi Lewandowskiemu pozew cywilny, domagając się zapłaty około 39 mln zł. Chodzi o udziały w rozwiązanej już spółce RL Management, którą założyli w 2014 r.

„Prawie wszyscy mnie atakowali”. Lewandowski przerwał milczenie

Ostatnie miesiące to jeden z gorszych okresów w karierze Roberta Lewandowskiego. Gwiazda Bayernu Monachium i reprezentacji Polski ma za sobą...

zobacz więcej

„K. wniósł do niej prawa do wizerunku zawodnika wycenione wówczas na 3,5 mln zł. Otrzymał w zamian 2 proc. udziałów firmy, pozostałe 98 proc. należy do Lewandowskiego” – wyjaśniali dziennikarze serwisu wirtualnemedia.pl.

Na łamach „Spiegla” znanemu piłkarzowi zarzucano m.in. antydatowanie umowy dotyczącej praw reklamowych, dzięki czemu miał uniknąć wielomilionowych podatków. Cezary K. zakończył współpracę z Robertem Lewandowskim w 2018 r.

– Publicznie mówię o tym pierwszy raz. (...) Momentem, kiedy on podpisał kontrakt z Bayernem Monachium, największy kontrakt w historii polskiego sportu, na 100 mln euro, zażądał ode mnie, żebym zapłacił mu dodatkowe pieniądze ze swojej prowizji. Ja powiedziałem, że nie, a on odpowiedział, że w takim razie kończymy współpracę; i tak się stało – mówił Cezary K. 12 czerwca 2020 r. w programie „Futbolownia” na YouTube.

Kariera Cezarego K.


Zanim pochodzący z Łukowa K. został menedżerem Roberta Lewandowskiego, sam miał na koncie sportowe osiągnięcia jako zawodnik m.in. Orląt Łuków, szwajcarskiego FC Aarau, hiszpańskiego Sportingu Gijon, greckiego Iraklisu Saloniki oraz Legii Warszawa, w której z przerwami grał do końca sportowej kariery w 2007 r. W latach 1996-2002 17-krotnie wystąpił w reprezentacji narodowej Polski. Cezary K. został menedżerem piłkarskim, reprezentował m.in. Roberta Lewandowskiego, Jakuba Koseckiego, Michała Kucharczyka. W 2011 r. z list Platformy Obywatelskiej z okręgu lubelskiego dostał się do Sejmu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej