RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niemiecki ekspert: Dług reparacyjny nie ulega przedawnieniu

Straty Warszawy w wyniku niemieckich zniszczeń wyliczono na 45 mld dolarów (fot. Schremmer/Galerie Bilderwelt/Getty Images)
Straty Warszawy w wyniku niemieckich zniszczeń wyliczono na 45 mld dolarów (fot. Schremmer/Galerie Bilderwelt/Getty Images)

Dr Karl Heinz Roth, przedstawiany przez „Gazetę Polską” jako „najwybitniejszy na Zachodzie znawca problematyki niemieckiego długu reparacyjnego”, uważa, że dług ten nie ulega przedawnieniu i jest w dalszym ciągu otwarty.

Niemieccy historycy za reparacjami dla Polski

Wtorkowy artykuł w gazecie „Sueddeutsche Zeitung” poruszył niemiecką opinię publiczną. Przedstawiono w nim tezę dwóch tamtejszych historyków,...

zobacz więcej

„Polska nigdy nie zrzekła się prawa do odszkodowań” – cytuje dr Karla Heinza Rotha „Gazeta Polska”, dodając, że według tego niemieckiego specjalisty „nie może być mowy o prawdziwym pojednaniu polsko-niemieckim tak długo, jak długo Niemcy nie wezmą odpowiedzialności za swoją przeszłość”.

„Uważa, że powinniśmy w tej sprawie działać wspólnie z pozostałymi państwami, które wysuwają roszczenia wobec Niemiec, przede wszystkim z Grecją” – czytamy w artykule Piotra Grochmalskiego, który powołał się na wydaną w 2017 r. w Niemczech publikację „Wyparte. Odrodzone. Odrzucone. Niemiecki dług reparacyjny wobec Polski i Europy”. Książka ta, którą Roth napisał wspólnie z Hartmutem Rübnerem, ukazała się także w 2020 r. w Polsce nakładem Instytutu Zachodniego.

„Potomkowie twórców fabryk śmierci i planu zagłady polskiego narodu nadal nie potrafią dostrzec twardej korelacji między spłatą długu reparacyjnego wobec swoich ofiar a materialną i moralną odpowiedzialnością za III Rzeszę” – czytamy w tekście „Gazety Polskiej”, która przypomina też, że 45 mld dolarów wynoszą – według szacunków zespołu prof. Wojciecha Falkowskiego – straty poniesione przez stolicę Polski w wyniku zniszczeń dokonanych przez Niemców.

źródło:

Zobacz więcej