RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nielegalni imigranci jechali ukryci w rurach

Nielegalni imigranci usłyszeli zarzuty (fot. Karpacki OSG)
Nielegalni imigranci usłyszeli zarzuty (fot. Karpacki OSG)

Niepokojące odgłosy dochodzące z naczepy zwróciły uwagę kierowców polskiej ciężarówki. Okazało się, że w ładunku metalowych rur podróżowało ukrytych trzech młodych mężczyzn o śniadej karnacji.

Nowe trasy nielegalnych migrantów. Razem z dziećmi pokonują Alpy [WIDEO]

Nielegalni migranci szukają nowych tras z Włoch do Francji. Od kiedy przejście doliną Roya w Alpach Nadmorskich zostało utrudnione z powodu...

zobacz więcej

Na początku ubiegłego tygodnia przez byłe przejście graniczne w Chyżnem do Polski wjechał transport metalowych rur z Turcji. Po przekroczeniu granicy, kierowców polskiej ciężarówki zaniepokoiły odgłosy z przestrzeni ładunkowej samochodu. Postanowili jak najszybciej powiadomić odpowiednie służby.

Na miejsce przybyli funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Zakopanem, KAS i policjanci. W naczepie znaleźli trzech młodych mężczyzn o śniadej karnacji.

Kontakt utrudniony


Kontakt z cudzoziemcami był bardzo utrudniony. Obcokrajowcy z funkcjonariuszami porozumiewali się słabo w języku angielskim. Nie mieli żadnych dokumentów. Dwójka z nich oświadczyła, że pochodzi z Afganistanu i mają 19 oraz 21 lat. Trzeci mężczyzna twierdził, że jest 20-letnim Pakistańczykiem.

Cała trójka została zatrzymana przez funkcjonariuszy Placówki SG w Zakopanem. Poddano ich testom na obecność koronawirusa (wyniki były ujemne). Dalsze czynności były prowadzone w obecności tłumacza języka paszto. Zatrzymani przyznali, że przedostali się niepostrzeżenie do polskiej ciężarówki na jednym z parkingów w Belgradzie (Serbia). Celem ich podróży były kraje Europy Zachodniej. Trójce nielegalnych migrantów przedstawione zostały zarzuty karne związane z nielegalnym przekroczeniem granicy państwowej. Mężczyźni złożyli wyjaśnienia i poddali się dobrowolnie karom czteromiesięcznego pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lub trzy lata. Dwójka mężczyzn została objęta dozorem kuratorskim.

Decyzją Sądu Rejonowego w Nowym Targu migranci zostali osadzeniu w Ośrodku Strzeżonym dla Cudzoziemców w Przemyślu, gdzie będą czekać na dalsze czynności administracyjne w ich sprawach.

źródło:
Zobacz więcej