RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Biden: Do końca maja będą szczepionki dla każdego dorosłego Amerykanina

USA są krajem z największą liczbą ofiar COVID-19 (fot. PAP/EPA/Orlando Barria)
USA są krajem z największą liczbą ofiar COVID-19 (fot. PAP/EPA/Orlando Barria)

Prezydent Joe Biden zapowiedział, że Stany Zjednoczone do końca maja będą miały wystarczającą liczbę szczepionek przeciw COVID-19, by zaszczepić wszystkich dorosłych Amerykanów. To o dwa miesiące szybciej od dotychczasowych planów.

Pekin chce do lipca zaszczepić niemal połowę Chińczyków

Chińskie władze chcą do końca lipca podać 40 proc. mieszkańców kraju co najmniej jedną dawkę szczepionki na Covid-19 – powiedział we wtorek główny...

zobacz więcej

Joe Biden w przemówieniu w Białym Domu powiedział, że możliwe to będzie dzięki współpracy firmy Merck z producentem jednodawkowych szczepionek Johnson & Johnson, przy której pomagać będzie administracja.

Prezydent zastrzegł, że przy zwiększonej podaży szczepionek wyzwanie stanowić będzie utworzenie nowych punktów, w których obywatele Stanów Zjednoczonych będą mogli otrzymać zastrzyki.

Biden wezwał Amerykanów do zachowania czujności – częstego mycia rąk, zachowywania dystansu i noszenia maseczek. Gubernatorzy Teksasu oraz Mississippi, Greg Abbott i Tate Reeves, ogłosili jednak zniesienie obowiązku zakrywania twarzy w miejscach publicznych w ich stanach.

Johnson & Johnson rozpoczął dystrybucję szczepionek
Po dopuszczeniu w weekend do użytku w USA jej szczepionki przeciwko COVID-19 firma Johnson & Johnson rozpoczęła w dystrybucję blisko 4 mln dawek swojego preparatu. Wymaga on podania jednej dawki i nie trzeba go przechowywać w zamrażarkach, co pozwoli znacznie usprawnić proces szczepień.

Johnson & Johnson to trzecia szczepionka z „zielonym światłem” władz USA, po tych Pfizera/BioNTech i Moderny. Na początek w Stanach Zjednoczonych dostępne będzie około 4 mln dawek tego preparatu, do końca marca 20, a do końca czerwca liczba zapewnionych przez Johnson & Johnson dawek sięgnąć ma 100 mln.

źródło:

Zobacz więcej