RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Polska Press w składzie Grupy Kapitałowej Orlen. Podpisano umowę kupna

Historyczny moment dla Orlenu i Polska Press (fot. arch.PAP/M.Obara)
Historyczny moment dla Orlenu i Polska Press (fot. arch.PAP/M.Obara)

Najnowsze

Popularne

Polska Press poinformowała, że 1 marca 2021 r. podpisana została umowa kupna spółki przez PKN Orlen. Oznacza to, że koncern jest już formalnym właścicielem Polska Press, która wchodzi w skład Grupy Kapitałowej Orlen.

Polacy zabrali głos ws. Orlenu. Chcą, by media były w „polskich rękach”

Orlen przejmuje wydawnictwo Polska Press – to informacja, która wywołała duże emocje. Co na ten temat sądzą Polacy? Większość obywateli uważa, że...

zobacz więcej

Polska Press poinformowała też w komunikacie, że rezygnację ze stanowiska złożyła prezes Dorota Stanek. Zarząd spółki pozostaje więc trzyosobowy i tworzą go wiceprezes Dariusz Świąder, Magdalena Chudzikiewicz i Paweł Fąfara.

Jak podkreśliła Polska Press, Dorota Stanek była z nią związana od 1996 r., a stanowisko prezesa zajmowała od 2004 r.

„Chcę podziękować wszystkim, z którymi pracowałam przez ostatnie 25 lat. Razem zbudowaliśmy firmę, która jest jedną z największych grup medialnych w Polsce, a jej serwisy internetowe są w czołówce polskiego Internetu. Przeszliśmy długą drogę transformacji cyfrowej i jestem dumna z tego, co udało nam się osiągnąć” – powiedziała Stanek, cytowana w komunikacie Polska Press.

Planujemy duże inwestycje w Polska Press, których efektem będzie jej dalszy rozwój w ramach Grupy Orlen. Historia naszych akwizycji najlepiej pokazuje, że do każdego biznesu podchodzimy w sposób ewolucyjny a nie rewolucyjny” – podkreśliła z kolei rzeczniczka Orlenu Joanna Zakrzewska. Podziękowała jednocześnie w imieniu zarządu PKN Orlen Dorocie Stanek za „dotychczasową pracę i działania ukierunkowane na budowanie wartości spółki”.

Po co Orlenowi grupa wydawnicza?


Płocki koncern o złożeniu oferty kupna Polska Press poinformował 7 grudnia 2020 r. Orlen podkreślił wtedy, że „akwizycja jednej z największych grup wydawniczych w Polsce, w połączeniu z wykorzystaniem kompetencji i potencjału agencji mediowej Sigma Bis oraz spółki Ruch, umożliwi koncernowi stworzenie elastycznej, spersonalizowanej i kompleksowej oferty, która znacząco poprawi satysfakcję klientów”.

Orlen przejmuje wydawnictwo Polska Press. „Jeden z etapów dekoncentracji mediów”

Prezes Grupy Orlen Daniel Obajtek poinformował na Twitterze, że spółka przejmuje wydawnictwo Polska Press. Zyska dzięki temu między innymi dostęp...

zobacz więcej

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek stwierdził, że dostęp do 17,4 mln użytkowników portali zarządzanych przez Polska Press wzmocni sprzedaż Grupy Orlen, zoptymalizuje koszty marketingowe i umożliwi dalszą rozbudowę narzędzi big data. Orlen podkreślał także, że Polska Press to jeden z największych wydawców w Polsce, który w 2019 r. osiągnął przychody na poziomie ponad 398,4 mln zł, posiada 20 z 24 wydawanych w Polsce dzienników regionalnych oraz blisko 120 tygodników lokalnych, które funkcjonują w 15 z 16 województw. Orlen podał, że portfolio wydawnictwa to także 500 witryn online.

Według płockiego koncernu, możliwe będzie utworzenie nowych modeli biznesowych dzięki temu, że Polska Press ma bazę wiedzy na temat preferencji klientów, prowadzonych transakcji czy wartości koszyka w odniesieniu do grupy 60,07 proc. użytkowników internetu w Polsce.

Orlen wskazał, że tworzenie własnych platform komunikacyjnych, jako wsparcie dla działalności biznesowej i dotarcie do nowych klientów, przez firmy to światowy trend, który obserwujemy już od lat. Na początku lutego 2021 r. na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen zgodził się Prezes UOKiK. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej