RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pogrzeb ks. Dymera. Kapłan był oskarżany o wykorzystywanie nieletnich

Pogrzeb poprzedziła Msza Św. kościele pw. Chrystusa Króla w Szczecinie (fot. PAP/Marcin Bielecki)
Pogrzeb poprzedziła Msza Św. kościele pw. Chrystusa Króla w Szczecinie (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Na cmentarzu w Policach pochowano dziś ks. Andrzeja Dymera, niedawno odwołanego z funkcji dyrektora Instytutu Medycznego w Szczecinie. 58-letni kapłan zmarł w nocy z 15 na 16 lutego. Był oskarżany o seksualne wykorzystywanie nieletnich.

Nie żyje ks. Andrzej Dymer. Zarzucano mu wykorzystywanie seksualne dzieci

Nie żyje ks. Andrzej Dymer, do niedawna dyrektor Instytutu Medycznego w Szczecinie, a wcześniej m.in. założyciel tamtejszego Katolickiego Liceum...

zobacz więcej

Bezpośrednio przed pogrzebem, o godz. 11,:30 w kościele pw. Chrystusa Króla w Szczecinie odprawiona została msza św.

Oskarżenia bez wyroku


Zarzuty o nadużycia seksualne stawiane ks. Andrzejowi Dymerowi były znane jego przełożonym kościelnym już od 1995 r., a w 2004 r. rozpoczął się jego proces kanoniczny, cztery lata później zakończony uznaniem winy przez kościelny trybunał. Kapłan złożył apelację, a w drugiej instancji proces ruszył w sądzie archidiecezji gdańskiej 31 grudnia 2017 r. i do 2021 r. nie zakończył się wyrokiem. Nie zapadł wyrok także przed sądami świeckimi, ponieważ według prawa cywilnego przestępstwa się przedawniły.

Kilka dni przed śmiercią ks. Dymer został odwołany z funkcji dyrektora Instytutu Medycznego w Szczecinie.

Prymas Polski ks. abp Wojciech Polak wydał w sprawie kapłana oświadczenie, w którym przyznał, że „niesłychana przewlekłość kościelnych procedur w sprawie ks. Andrzeja Dymera i brak odpowiedniego traktowania osób skrzywdzonych na wielu etapach tego postępowania nie mają żadnego usprawiedliwienia”.

Ks. Dymer cierpiał na chorobę nowotworową. -> Przeczytaj także: Opisali historię księdza-pedofila. Nie dodali, że współpracował z SB

źródło:
Zobacz więcej