RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Xi Jinping: Jesteśmy gotowi dostarczyć Polsce szczepionki

Xi Jinping rozmawiał na temat szczepionek z Andrzejem Dudą (fot. Kevin Frayer/Getty Images)
Xi Jinping rozmawiał na temat szczepionek z Andrzejem Dudą (fot. Kevin Frayer/Getty Images)

Przywódca ChRL Xi Jinping oświadczył w rozmowie telefonicznej z prezydentem Andrzejem Dudą, że Chiny przywiązują dużą wagę do relacji z Polską i są skłonne je zacieśniać, dostarczyć Polsce szczepionki na COVID-19 i wspierać import polskich towarów rolno-spożywczych – podała chińska agencja Xinhua.

Masowe szczepienia w Chinach

W Chinach kontynentalnych trwają już masowe szczepienia przeciw COVID-19, a w Hongkongu, Japonii i Korei Płd. mają ruszyć w lutym. Władze Japonii...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Xi podkreślił, że Polska jest ważnym krajem Europy Środkowowschodniej i istotnym członkiem Unii Europejskiej, a z Chinami łączy ją partnerstwo strategiczne - przekazała Xinhua w poniedziałek późnym wieczorem czasu pekińskiego.

Przywódca ChRL ocenił, że w obecnej sytuacji Chiny i Polska powinny wzmocnić komunikację strategiczną i pogłębić pragmatyczną współpracę, a także wspólnie odpowiadać na różnorodne zagrożenia i wyzwania. Chiny są gotowe do współpracy z Polską na rzecz stabilności i długoterminowego rozwoju relacji dwustronnych - dodał.

Xi zaznaczył, że jego kraj jest skłonny wzmocnić wymianę doświadczeń dotyczących walki z pandemią koronawirusa i wznawiać w uporządkowany sposób podróże dwustronne. Chiny są skłonne dostarczyć Polsce szczepionki na COVID-19 w granicach swoich możliwości i w zależności od zapotrzebowania ze strony polskiej - powiedział.

„Chiny są skłonne pracować wspólnie z Polską”


Chiński przywódca podkreślił również, że w czasie pandemii do rekordowego poziomu wzrósł transport towarów połączeniami kolejowym łączącymi Chiny z Polską i Europą. Ocenił to jako oznakę współzależności łańcuchów dostaw między Chinami a Polską i innymi krajami UE - podała Xinhua.

Przywódca ChRL oświadczył też, że Chiny będą promować zwiększenie importu wysokiej jakości towarów rolno-spożywczych z Polski poprzez tworzenie mechanizmów współpracy pomiędzy Chinami a Europą Środkowowschodnią. Ocenił, że zakończenie negocjacji w sprawie wszechstronnej umowy inwestycyjnej UE-Chiny przyczyni się do poszerzenia pola współpracy polsko-chińskiej.

Xi przypomniał również o niedawnym szczycie przywódców Chin i państw Europy Środkowowschodniej w formacie „17+1”, który odbył się w trybie wideokonferencji. Chiny są skłonne pracować wspólnie z Polską, aby promować tę współpracę - zadeklarował.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej