RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W Bułgarii brakuje szczepionek dla seniorów. Podano powód

Brakuje szczepionek dla seniorów (fot. PAP/EPA/VASSIL DONEV)
Brakuje szczepionek dla seniorów (fot. PAP/EPA/VASSIL DONEV)

Nowa praktyka organizowania w Bułgarii tzw. szczepień korporacyjnych sprawiła, że brakuje szczepionek na COVID-19 dla seniorów. Akcje zbiorowych szczepień w miejscu pracy rozpoczęły najpierw banki i wielkie firmy, a z czasem dołączyli do nich inni pracodawcy.

Wzrost liczby zakażeń w Finlandii. Stan wyjątkowy pozwala wprowadzić lockdown

Z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem decyzją rządu oraz prezydenta Finlandii Sauli Niinisto w kraju ogłoszono w poniedziałek stan...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Korporacyjne szczepienia polegają na sporządzaniu przez pracodawców listy chętnych i dostarczaniu preparatów do firmy. Prócz dużych korporacji akcje takie organizowane są m.in. na wyższych uczelniach, w teatrach i firmach medialnych.

Dla wielu starszych osób zabrakło w związku z tym szczepionek, a odpowiedzialni za ich zaszczepienie lekarze rodzinni - według wtorkowych danych organizacji i instytucji medycznych - otrzymali mniej niż jedną czwartą zamówionych szczepionek.

Problemy spowodowane brakiem szczepionek pojawiły się w całej Bułgarii, a tzw. zielone korytarze dla wszystkich osób chcących się zaszczepić zostały unieruchomione. Szczepionki są obecnie przeznaczone wyłącznie dla osób należących do czterech grup priorytetowych; są to medycy, nauczyciele, policjanci i osoby powyżej 65. roku życia. Jednak szczepionek brakuje również dla nich.

Czytaj także: Koronawirus. Kolejne 300 mln dawek szczepionek dla UE

Pekin chce do lipca zaszczepić niemal połowę Chińczyków

Chińskie władze chcą do końca lipca podać 40 proc. mieszkańców kraju co najmniej jedną dawkę szczepionki na Covid-19 – powiedział we wtorek główny...

zobacz więcej

Rekordowa liczba zakażeń


Ponadto, z opublikowanych we wtorek danych resortu zdrowia wynika, że w kraju odnotowano najwyższą od ponad dwóch miesięcy liczbę zakażeń koronawirusem. W ciągu doby potwierdzono 2588 nowych infekcji, co stanowi 16 proc. wszystkich wykonanych testów.

Ostatnio tak dużo nowych zakażeń odnotowano w Bułgarii 15 grudnia 2020 roku. Liczba hospitalizowanych pacjentów rośnie i wynosi obecnie 4777, co jest najwyższym wskaźnikiem od 2 stycznia.

W niektórych szpitalach na prowincji zaczyna brakować miejsc i chorzy są kierowani do sąsiednich miast. Dzieje się tak m.in. w położonym północnym wschodzie kraju Razgradzie. Liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii również jest najwyższa od początku stycznia.

Liczba ofiar śmiertelnych COVID-19, która w ostatnich tygodniach wynosiła około 50-60 na dobę, sięga powyżej 100. W ciągu ostatniej doby zmarło 117 chorych, a od początku pandemii - 10 308 osób.

Czytaj także: „UE grozi spektakularna porażka w sprawie szczepionek”

Lockdown w Niemczech przedłużony, ale z wyjątkami. Co otworzą?

Niemiecki rząd przedłuży koronawirusowy lockdown do 28 marca, ale jednocześnie rozluźni część ograniczeń – podaje serwis Focus Online. W całym...

zobacz więcej

Restrykcje sanitarne


Mimo tych niepokojących trendów, w poniedziałek w Bułgarii zniesiono prawie wszystkie restrykcje sanitarne. Otwarto lokale gastronomiczne, szkoły językowe, zezwolono na organizowanie krajowych wycieczek. Od początku lutego czynne są duże centra handlowe, kina i teatry.

W ciągu ostatniej doby w Bułgarii zaszczepiono 11 094 osoby, łącznie zaszczepionych jest 223 539, w tym 38 775 osób otrzymało już dwie dawki.

We wtorek zaczęło się szczepienie członków komisji wyborczych w związku z wyznaczonymi na 4 kwietnia wyborami parlamentarnymi. Resort zdrowia zapewnił, że zarezerwowane są dla nich po dwie dawki szczepionki Pfizer/BioNTech.

Czytaj także: Czesi szczepią się Sputnikiem V. Nie będą czekać na zgodę unijnej agencji

 

źródło:

Zobacz więcej