RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Czym ogrzewasz dom? Obowiązkowe deklaracje

Powstanie „mapa” emisyjności budynków(fot. Shutterstock/Diyana Dimitrova)
Powstanie „mapa” emisyjności budynków(fot. Shutterstock/Diyana Dimitrova)

Od 1 lipca br. będzie można składać deklaracje dot. źródeł ciepła wykorzystywanych w budynkach – poinformowała p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska. Dzięki temu narzędziu ma powstać „mapa” emisyjności budynków.

Rząd przyjął uchwałę w sprawie Polityki energetycznej Polski do 2040 r. Mocny nacisk na ekologię

Rząd przyjął we wtorek uchwałę ws. Polityki energetycznej Polski do 2040 r. – podało Centrum Informacyjne Rządu. PEP ma bazować na trzech głównych...

zobacz więcej

Cabańska podała na swoim profilu Twitterowym, że zgodnie z ustaleniami Komitetu Sterującego ZONE od 1 lipca 2021 roku wystartuje narzędzie za pomocą którego będzie można złożyć deklarację nt. wykorzystywanych źródeł ciepła w budynkach.

Chodzi o pierwszy element Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), która ma pomóc w identyfikowaniu źródeł niskiej emisji z budynków w Polsce. W tym ogólnokrajowym systemie będą gromadzone informacje na temat źródeł emisji w sektorze komunalno-bytowym.

Cabańska w materiale opublikowanym przez PAP na początku roku tłumaczyła, że właściciele budynków będą mieli 12 miesięcy na przesłanie elektronicznego formularza z informacją, czym ogrzewany jest ich dom. W przypadku nowych obiektów, trzeba będzie poinformować o użytkowanym źródle ogrzewania w ciągu 14 dni od daty jego uruchomienia. Przesłanie takich informacji będzie obligatoryjne.

Przeczytaj też: Naukowcy AGH opatentowali metodę walki ze smogiem

Fatalna jakość powietrza. Gęsto od smogu

Noc z niedzieli na poniedziałek była jedną z najmroźniejszych w ostatnim czasie. Oprócz rekordów mrozu padły też inne, zdecydowanie gorsze. Dotyczą...

zobacz więcej

W CEEB znajdą się przede wszystkim informacje na temat źródeł spalania paliw w budynkach wielolokalowych oraz domów jednorodzinnych do 1 MW. Uwzględnione zostaną również lokale usługowe i budynki publiczne, w których znajduje się tego rodzaju ogrzewanie, czyli głównie kotłownie.

W ewidencji, oprócz danych o źródłach ciepła, docelowo znajdą się też informacje na temat otrzymanej pomocy finansowej na wymianę kotła grzewczego czy termomodernizację budynku.

Ewidencja będzie tworzona etapami, a cały projekt jest zaplanowany na lata 2021-2023.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej