RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Śmierć Polaka w Meksyku. Prokuratura zarzuca Onetowi sianie dezinformacji

Prokuratura zaprzecza, by Polakom wycięto organy (fot.  Mariana Bae / Eyepix Group/Barcroft Media via Getty Images)
Prokuratura zaprzecza, by Polakom wycięto organy (fot. Mariana Bae / Eyepix Group/Barcroft Media via Getty Images)

Zgon 20-letniego Polaka nastąpił wskutek zatrucia czadem, wynika z dokumentu prokuratury stanu Meksyk, w którym w lutym doszło do tragicznego zdarzenia. Instytucja odrzuciła też i skrytykowała wcześniejsze spekulacje portalu Onet.pl, zgodnie z którymi zgon miał nastąpić w związku z pobraniem polskiemu obywatelowi narządów.

Śmierć Polaka w Meksyku. Zaskakujące ustalenia prokuratury

20-letni mężczyzna został znaleziony w mieszkaniu w Metepec na zachód od Mexico City 14 lutego bez widocznych obrażeń zewnętrznych. Portal Onet,...

zobacz więcej

Przedstawiciele FGJEM, choć odmówili komentarza do sprawy zmarłego w Meksyku Polaka, w przekazanym komunikacie dotyczącym śledztwa napisali, że dochodzenie ruszyło po zgonie, który „nie nastąpił w sposób gwałtowny”.

Prokuratura stanu Meksyk sprecyzowała w piśmie, że śledztwo zainicjowano 14 lutego po tym, jak służby medyczne potwierdziły zgon 20-letniego obywatela Polski. Meksykański wymiar ścigania podkreślił, że ciało znalezionego w jednym z mieszkań Polaka „nie miało żadnych zewnętrznych ran”.

FGJEM zaznaczyła, że choć dochodzenie trwa, to z dotychczasowych badań wynika, że bezpośrednią przyczyną zgonu obywatela Polski było zatrucie tlenkiem węgla.

Drugi zatruty Polak


„Należy dodać, że w budynku, w którym znaleziono zwłoki znajdował się też inny młody człowiek narodowości polskiej, u którego stwierdzono początki zatrucia również tlenkiem węgla. Został on przewieziony do szpitala na terenie jego rezydencji” – poinformowała prokuratura; dodała, że stan zdrowia Polaka poprawia się. Władze prokuratury stanu Meksyk skrytykowały polskie media za przygotowanie artykułu dezinformującego opinię publiczną w Polsce i w Meksyku. „FGJEM kategorycznie zaprzecza jakoby zgon młodego (Polaka), miał być związany z przemytem organów, co sugerowały polskie media; informacja ta trafiła nawet do naszych krajowych mediów” – napisała meksykańska prokuratura.

25 lutego Onet.pl napisał, że dwóm Polakom, którzy polecieli do pracy do Meksyku, wycięto narządy . Portal poinformował, że jeden z obywateli polskich zmarł, a drugi jest w śpiączce. „Ten, który nie żyje, stracił prawdopodobnie nie tylko nerkę, ale też inne organy” – pisał Onet.pl.

źródło:
Zobacz więcej