RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Aukcyjne rekordy van Gogha i Churchilla. Jedno z dzieł należało do Angeliny Jolie

Obraz „Wieża Meczetu Księgarzy” Winstona Churchilla (fot. Ian West/PA Images via Getty Images)
Obraz „Wieża Meczetu Księgarzy” Winstona Churchilla (fot. Ian West/PA Images via Getty Images)

Jedyny obraz namalowany przez Winstona Churchilla podczas II wojny światowej, który do tej pory należał do Angeliny Jolie, został sprzedany za rekordową kwotę 8,2 mln funtów (11,5 mln dolarów) na aukcji w Londynie. To najdroższe płótno, jakie wyszło spod ręki byłego premiera Wielkiej Brytanii. Z kolei nowojorski dom aukcyjny Christie’s sprzedał rysunek autorstwa Vincenta van Gogha, zatytułowany „La Mousme” („Młoda dziewczyna”), za rekordowe 10,4 mln dolarów.

Skandalistka i najdroższa polska malarka. Kim była Tamara Łempicka?

Szalenie utalentowana artystka i skandalistka, która przemyślanymi niedopowiedzeniami i sekretami tworzyła wokół siebie aurę tajemniczości. Przez...

zobacz więcej

Obie aukcje przeprowadzono w poniedziałek 1 marca.

Prezent Churchilla dla Roosevelta


Obraz „Wieża Meczetu Księgarzy” przedstawiający największy meczet w Marrakeszu o zachodzie słońca, z górami Atlas w tle, był prezentem Churchilla dla prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta. Jest to jedyny obraz ukończony przez brytyjskiego premiera w czasie II wojny światowej. Churchill namalował go w Marrakeszu, po konferencji w Casablance w styczniu 1943 roku.

Krajobraz został sprzedany przez syna Roosevelta po jego śmierci i kilka razy zmieniał właścicieli. W 2011 r. Brad Pitt kupił go w prezencie swojej ówczesnej partnerce, Angelinie Jolie, płacąc za niego 2,95 mln dolarów.

Na początku tego roku Jolie wystawiła dzieło na sprzedaż w londyńskim domu aukcyjnym Christie's. Aktorka nie wyjaśniła, dlaczego pozbywa się tego dzieła. Podczas aukcji przeprowadzonej 1 marca anonimowy kupiec z Belgii kupił go za 8,2 mln funtów. To cena trzykrotnie większa od najwyższej prognozy. Podczas aukcji Belg nabył jeszcze dwa inne obrazy Churchilla. Do tej pory najwyżej zlicytowanym płótnem słynnego polityka był obraz „Staw ze złotą rybką w Chartwell” – w 2014 r. osiągnął cenę 1,7 mln funtów.

Najdroższe dzieło Vincenta van Gogha


Także w poniedziałek, tym razem w nowojorskim domu aukcyjnym Christie’s, sprzedano za rekordową sumę – w przypadku tego artysty – rysunek autorstwa Vincenta van Gogha, zatytułowany „La Mousme”.
Obraz Vincenta van Gogha „La Mousme” (fot.  Art Images via Getty Images)
Obraz Vincenta van Gogha „La Mousme” (fot. Art Images via Getty Images)

Giovanna Bertazzoni, wiceprzewodnicząca kolekcji XX i XXI wieku w Christie's, powiedziała, że był to jeden z najlepszych rysunków, jakie kiedykolwiek wykonał van Gogh. – Technicznie innowacyjny, z niesamowicie różnorodnym zakresem pociągnięć, linii i kropek – wskazała.

Dzieło powstało latem 1888 roku w Arles we Francji. Jego nazwa nawiązuje do bestsellera Pierre'a Lotiego, „Madame Chrysantheme”, historii francuskiego oficera marynarki wojennej, który poślubił Japonkę.

Pół miliona za obraz Beksińskiego na aukcji online

Pół miliona zł zapłacił uczestnik aukcji online w Sopockim Domu Aukcyjnym za obraz Zdzisława Beksińskiego „Bez tytułu” z 1970 r. – informuje...

zobacz więcej

Sprzedawca i kupujący pozostają anonimowi, jednak na stronie internetowej magazynu „The Art Newspaper” możemy przeczytać, że sprzedawcą jest Thomas Gibson, kolekcjoner sztuki z Londynu, który w 1983 r. odkupił dzieło od poprzedniego właściciela.

Długa historia z nazistami w tle


Magazyn przypomina, że autor podarował rysunek swojemu przyjacielowi, Australijczykowi Johnowi Russelowi, który sprzedał go w 1920 r. podczas aukcji w Paryżu. Nabywcą był żydowski bankier Kurt Hirschland, mieszkający wówczas w niemieckim Essen.

Kiedy naziści doszli w Niemczech do władzy, Hirschland uciekł do Holandii, skąd później emigrował do USA. Wcześniej, w maju 1940 r., rysunek został mu skonfiskowany przez okupujących Holandię Niemców. „The Art Newspaper” wskazuje, że dzieło w dość tajemniczych okolicznościach trafiło w 1943 r. do amsterdamskiego muzeum Stedelijk, od którego właściciel odzyskał je w 1956 r.

Zobacz także: Skandalistka i najdroższa polska malarka. Kim była Tamara Łempicka?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej