RAPORT

Wojna na Ukrainie

Orzeczenie TSUE o KRS. Kaleta komentuje: To pogwałcenie traktatów

Zdaniem Kalety TSUE wychodzi poza kompetencje traktatowe (fot. PAP/Paweł Supernak)
Zdaniem Kalety TSUE wychodzi poza kompetencje traktatowe (fot. PAP/Paweł Supernak)

Na naszych oczach dokonuje się kolejna próba federalizacji UE rękoma sędziów Trybunału Sprawiedliwości UE z pogwałceniem traktatów i próbą unicestwienia suwerenności państw członkowskich – oświadczył wiceminister Sebastian Kaleta odnosząc się do wtorkowego wyroku unijnego trybunału.

„Nowelizacje ustawy o KRS mogą naruszać prawo”

Kolejne nowelizacje polskiej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, które doprowadziły do zniesienia skutecznej kontroli sądowej rozstrzygnięć Rady...

zobacz więcej

TSUE orzekł we wtorek, że „kolejne nowelizacje ustawy o KRS, które doprowadziły do zniesienia skutecznej kontroli sądowej rozstrzygnięć Rady o przedstawieniu prezydentowi wniosków o powołanie kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego, mogą naruszać prawo UE”.

Według TSUE jeżeli sąd krajowy uzna, że te zmiany naruszają prawo UE, ma obowiązek odstąpić od zastosowania tych przepisów.

Chodzi o kolejne nowelizacje ustawy o KRS, które modyfikują m.in. możliwość odwołań od uchwał KRS ws. powołań sędziów Sądu Najwyższego.

Kaleta: To orzeczenie „ultra vires”


Sebastian Kaleta komentując ten wyrok na Twitterze napisał: „TSUE orzekł, że sądy krajowe w sprawie sądownictwa mogą pomijać polski porządek konstytucyjny pod pretekstem braku niezależności (nawet jeśli zgodnie z Konstytucją jest zachowana). Orzekł tak pomimo tego, że traktaty nie dają UE żadnych kompetencji w sprawie organizacji sądownictwa”.

Zdaniem Kalety „na naszych oczach dokonuje się kolejna próba federalizacji UE rękoma sędziów TSUE, z pogwałceniem traktatów i próbie unicestwienia suwerenności państw członkowskich”. „Bo jak inaczej to nazwać, skoro TSUE nakazuje pomijanie Konstytucji w wyłącznie wewnętrznych sprawach?” – podkreślił polityk.

Według wiceministra wyrok TSUE to oczywiste orzeczenie „ultra vires”, czyli wydane przez organ, który wyszedł poza swoje kompetencje. „To, że TSUE orzeka niezgodnie z traktatami i pogwałceniem polskiej suwerenności nakazując pomijanie polskiej konstytucji nie oznacza, że UE nagle zyskała kompetencje, które w traktatach nie zostały zapisane” – dodał Kaleta.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej