RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Na terenie nieczynnych wyrobisk w Wapnie zapadła się ziemia [WIDEO]

W Wapnie (woj. wielkopolskie) na terenie nieczynnych wyrobisk pokopalnianych, doszło do wykształcenia się zapadliska – podały władze gminy. Zapadlisko nie zagraża w sposób bezpośredni mieszkańcom Wapna.

Po katastrofie w Norwegii przez tygodnie odnajdywano ciała ofiar [WIDEO]

Dwa miesiące po osunięciu się ziemi w Ask w Norwegii znaleziono ciała dwóch kolejnych. Opublikowano też nowe nagranie z lotu ptaka, na którym widać...

zobacz więcej

W Wapnie przez kilkadziesiąt lat XX w. funkcjonowała kopalnia soli. Zamknięto ją po tym, jak w sierpniu 1977 roku miała miejsce katastrofa górnicza, w wyniku której zniszczona została znacząca część miejscowości. Ewakuowano wówczas ok. 1,4 tys. osób.

Wójt gminy Wapno Maciej Kędzierski poinformował w komunikacie opublikowanym w gminnym serwisie internetowym, że sytuacja związana z powstaniem zapadliska jest stabilna i nie zagraża w sposób bezpośredni mieszkańcom miejscowości.

Teren jest monitorowany 24 godziny na dobę przez jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy w oparciu o uruchomione procedury zarządzania kryzysowego” – podał.

Wójt o zaistniałej sytuacji powiadomił m.in. urzędy górnicze, państwową służbę geologiczną, policję, straż pożarną oraz władze lokalne i regionalne.

„Jestem w stałym kontakcie z wymienionymi organami w celu monitorowania obecnej sytuacji. O dalszych działaniach związanych z zapadliskiem będę informował mieszkańców po decyzjach wydanych przez organy właściwe, mające w kompetencjach przeciwdziałanie skutkom szkód górniczych na terenie Gminy Wapno” – podał Maciej Kędzierski.

Wójt zaapelował też o zaprzestanie prób dotarcia do miejsca zapadliska, ponieważ naraża to zarówno te osoby, jak i strażaków pełniących służbę na utratę zdrowia.

źródło:
Zobacz więcej