RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Naimski: Zakończył się proces zatwierdzania umowy z USA ws. atomu

Zdaniem Naimskiego, „polska energetyka znalazła się w procesie transformacji” (fot. Shutterstock/Christian Schwier, zdjęcie ilustracyjne)
Zdaniem Naimskiego, „polska energetyka znalazła się w procesie transformacji” (fot. Shutterstock/Christian Schwier, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Kilka dni temu zakończył się proces zatwierdzania międzyrządowej umowy z USA ws. atomu – poinformował we wtorek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Jak dodał, od tego momentu liczony jest czas wejścia jej w życie oraz inne terminy w niej zawarte.

„Polsce jest potrzebna elektrownia atomowa”

Polsce jest potrzebna elektrownia atomowa; to najmniej inwazyjne ekologicznie źródło energii – ocenił prezydencki minister Andrzej Dera, komentując...

zobacz więcej

W październiku 2020 r. została zawarta polsko-amerykańska międzyrządowa umowa o współpracy w celu rozwoju Programu Polskiej Energetyki Jądrowej i cywilnego przemysłu jądrowego w Polsce. Ambasada USA w Polsce poinformowała, że w czasie wirtualnej ceremonii sekretarz energii USA Dan Brouillette w Waszyngtonie i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski w Warszawie „zawarli” umowę.

– Ta umowa była podpisana 22 października. Proces zatwierdzania podpisanej umowy zakończył się kilka dni temu. I od tego momentu, od wymiany not dyplomatycznych, informujących o tych faktach – zarówno w Waszyngtonie, jak i w Polsce, liczymy czas wejścia umowy w życie i również terminy, które są w niej zawarte. Ta umowa jest przepisem na 18 miesięcy działania – liczonym od teraz – powiedział w radiu TOK FM Naimski.

Naimski przypomniał, że umowa ta określa, „w jaki sposób strona amerykańska przygotuje ofertę dla polskiego rządu, dla naszego rządu”.

Oferta USA dla Polski


– Ofertę technologiczną i ofertę co do struktury finansowania – wyjaśnił. Dodał, że oferta ta jest przygotowywana przez amerykańskie firmy i finansowana jest w całości, czyli w 100 proc., przez stronę amerykańską. – Ta oferta będzie nam przedstawiona pod koniec tego procesu, i do naszego rządu będzie należało rozpatrzenie jej i ewentualne jej przyjęcie – powiedział Naimski.

Mosbacher o partnerstwie USA–Polska w zakresie rozwoju energetyki jądrowej

„USA z niecierpliwością czekają na partnerstwo z Polską w zakresie rozwoju energetyki jądrowej! To kolejny obszar bliskiej i efektywnej współpracy...

zobacz więcej

Przekazał, że umowa była notyfikowana Europejskiej Wspólnocie Energii Atomowej (Euratom). Jak mówił, „to jest równoległa struktura wspólnotowa do UE w Europie, do której należymy, tak, jak wszystkie kraje Unii Europejskiej”.

– Wszystkie te kroki, które czynimy, są i będą zgodne z europejskimi regulacjami – zapewnił pełnomocnik.

Przypomniał, że Polska ma program zbudowania sześciu reaktorów jądrowych w ciągu 20 lat, program, który teraz się zaczyna, a skończy się w 2043 r.

Poważne finansowe obciążenia


Jak mówił, „to są bardzo poważne finansowe obciążenia”. – Ale trzeba sobie zdawać sprawę, że będziemy te pieniądze musieli zgromadzić przez 20 lat, czyli może 4 mld zł rocznie. I śmiem twierdzić, że nasze państwo stać na taką inwestycję i stać na taki wysiłek – tłumaczył.

Zdaniem Naimskiego „polska energetyka znalazła się w procesie transformacji”.

Polska i USA podpisały deklarację o współpracy ws. bezpieczeństwa energetycznego

Minister energii Krzysztof Tchórzewski oraz sekretarz ds. energii USA Rick Perry podpisali deklarację o wzmocnionej współpracy w zakresie...

zobacz więcej

– W długiej perspektywie będziemy odchodzić od energetyki węglowej. Nasze elektrownie opalane węglem uszą być zastąpione. Naszym podstawowym założeniem jest, że Polska musi pozostać suwerenna, jeżeli chodzi o produkcję energii elektrycznej” – tłumaczył.

Jak wskazał, „to, co będzie odchodziło z czasem, musimy zastąpić nowymi źródłami”.

– I te nowe źródła to źródła odnawialne, jak duże elektrownie wiatrowe na morzu. Ale one muszą mieć równolegle stabilne elektrownie, budowane w takich technologiach, że będą dostarczały prąd zawsze – niezależnie od wiatru, słońca, pory dnia. Zwrot w stronę energetyki jądrowej został potwierdzony przez strategów zielonej transformacji – wyjaśnił.

Węgiel ciągle najtańszy


Według Naimskiego węgiel „jest dobry” i ciągle jest najtańszym źródłem energii. – Podatek nałożony na produkcję energii z węgla, przez żądanie opłat dodatkowych za emisję dwutlenku węgla powoduje, że staje się on niekonkurencyjny. I to jest problem Polski. Ta transformacja, w którą weszliśmy, jest koniecznością – wskazał pełnomocnik.

Jak dodał, „od węgla należy w Polsce odchodzić w sposób racjonalny – jak najlepiej zorganizowany, ewolucyjny”. – Nikt nie twierdzi na szczęście, że w ciągu 10 lat mamy zrezygnować w ogóle z węgla w Polsce. Natomiast w perspektywie lat 30-40 z węgla wyjdziemy bądź zaczniemy go technologicznie używać w inny sposób – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej