RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jak Lewica głosowała ws. Żołnierzy Wyklętych w 2011 roku? Nie uwierzycie

Żołnierze Wyklęci. Liderzy SLD ostro o upamiętnianiu bohaterów (fot. PAP/Mateusz Marek)
Żołnierze Wyklęci. Liderzy SLD ostro o upamiętnianiu bohaterów (fot. PAP/Mateusz Marek)

Gdy w poniedziałek Polacy obchodzili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, część posłów Lewicy atakowała pamięć o bohaterach. Nazywali niezłomnych tak, jak przed laty robili to stalinowscy sędziowie – bandytami. To duża zmiana narracji. Jeszcze w 2011 r., gdy Sejm upamiętniał pamięć o wyklętych, zdecydowana większość posłów SLD poparła uczczenie pamięci o bohaterach.

Zwalczali i skazywali na śmierć bez mrugnięcia okiem – kaci Żołnierzy Wyklętych

Stalinowscy prokuratorzy i sędziowie latami skazywali na tortury tysiące Żołnierzy Wyklętych. Tylko w latach 1944–1955 wydali ponad 5,6 tys....

zobacz więcej

W marcu 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, korzystając ze swego konstytucyjnego uprawnienia do inicjatywy ustawodawczej, złożył do Marszałka Sejmu projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jako święta państwowego, które będzie obchodzone 1 marca każdego roku.

Wskazywano, że ma to być wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. „Powojenne Polskie Powstanie Antykomunistyczne było pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym” – wskazywano.

Zobacz także:   Działacze LGBT i Lewicy Biedronia zakłócali mszę i upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych

SLD – 31 głosów „za”, 1 „przeciw”

Obiecał godność i aborcję na żądanie. Konwencja wyborcza Biedronia

– Lewica w końcu sprawi, że Polki będą miały takie same prawa jak Francuzki, Belgijki czy Szwedki. Wprowadzimy w końcu i nareszcie coś, co przez...

zobacz więcej

Walczący o niepodległość żołnierze wyklęci byli skazywani na kary śmierci lub wiele lat więzienia. Wyroki zapadały na podstawie spreparowanych dowodów. Niezłomnych torturowano, bito, wyrywano im zęby i paznokcie. Ich rodziny były prześladowane. Przez lata upamiętnianie ofiar było zakazane.

By w końcu oddać im cześć, ostatecznie w 2011 r. Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych świętem państwowym.

„Za” głosowało 191 posłów PO, a 5 było przeciw. Jednomyślnie głosowało z kolei PiS, gdzie projekt poparło 131 parlamentarzystów, a żaden nie zagłosował „przeciwko”. Co ciekawe, dość zgodnie zachowali się przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej – 31 oddało głos „za”, 1 „przeciw”, a 3 wstrzymało się od głosu.

Zobacz także:  Czy groby Bieruta, Różańskiego i Brystiger zostaną przeniesione?

Dziś Lewica ostro atakuje wyklętych

Poseł o szerzeniu prawdy historycznej. „Trzeba zejść do poziomu gmin i miasteczek”

Po latach zapomnienia lub manipulacji prawda o Żołnierzach Wyklętych wreszcie rozlewa się po Polsce. Powstają muzea pamięci o Niezłomnych, filmy i...

zobacz więcej

Dlaczego warto o tym przypomnieć? Bo w poniedziałek postawa Lewicy była już zdecydowanie inna. Formacja, która jeszcze niedawno właściwie oceniała ten fragment historii Polski, dziś zmienia swój front.

„Dziś dzień tzw. żołnierzy wyklętych. Póki jest obchodzony, przypominajmy ich ofiary” – napisał na Twitterze poseł Lewicy Maciej Gdula.

Jeszcze o krok dalej poszła rzeczniczka formacji Anna Maria Żukowska. Wspólnie z młodymi działaczami powiesiła w poniedziałek w Warszawie na skrzyżowaniu ul. Żołnierzy Wyklętych i Powstańców Śląskich tabliczki z napisem ul. „Ofiar Żołnierzy Wyklętych”. „Wciska nam się kłamstwa nt. tożsamości. Czci się zbrodniarzy, kolaborantów, gwałcicieli i morderców” — podkreślali aktywiści.

„Coraz bardziej widać, jak z napompowanego przez prawicę balonu pt. Żołnierze Wyklęci uchodzi powietrze” – pisał z kolei na Twitterze Krzysztof Śmiszek. „Minęła uliczna moda na koszulki, opaski, biegi uliczne. To wina tych, którym łatwo przychodzi zakłamywanie historii. Czas zacząć czcić także ofiary zbrodniarzy” – dodawał.

źródło:
Zobacz więcej