RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nigeryjscy porywacze uwolnili uczennice

Porywacze uwolnili uczennice (fot. Ute Grabowsky/Photothek via Getty Images)
Porywacze uwolnili uczennice (fot. Ute Grabowsky/Photothek via Getty Images)

Władze stanu Zamfara w północno–zachodniej Nigerii oznajmiły we wtorek, że miejscowa grupa przestępcza wypuściła porwane w piątek uczennice ze szkoły średniej w mieście Jangebe. Nie podano liczby uwolnionych dziewcząt; wcześniejsze doniesienia mówiły o porwaniu 317 osób.

Łukaszenka zwolnił syna z funkcji doradcy

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zwolnił swojego syna Wiktara ze stanowiska prezydenckiego doradcy ds. bezpieczeństwa. 26 lutego Wiktar...

zobacz więcej

„Chwała Bogu! Z radosnym sercem ogłaszam uwolnienie porwanych uczennic ze szkoły w Jangebe” – napisał na Twitterze gubernator stanu, Bello Matawalle, dodając, że do uwolnienia doszło po „pokonaniu kilku przeszkód podłożonych przeciwko naszym wysiłkom”. Polityk załączył do wpisu zdjęcia uczennic wychodzących ze szkolnych autobusów.

Negocjacje z porywaczami


W poniedziałek agencja AFP informowała, że władze stanu podjęły negocjacje z porywaczami, zaś rząd Nigerii przysłał na miejsce delegację, by pomóc w uwolnieniu uczennic.

Zobacz także: Uzbrojeni napastnicy uprowadzili kilkaset uczennic z internatu w Nigerii 

Do piątkowego ataku na szkołę w Zamfarze doszło tydzień po tym, jak gubernator stanu ogłosił amnestię dla bandytów oskarżonych o serię porwań i ataki na lokalne wioski.

W ostatnich miesiącach nasiliła się liczba porwań dokonywanych przez uzbrojone gangi. W połowie lutego z internatu w stanie Niger uprowadzono 27 uczniów, którzy zostali uwolnieni w sobotę. Z kolei w grudniu porwano ponad 300 chłopców ze szkoły w Kankarze, w stanie Katsina.

Porwań dla okupu coraz częściej dokonują gangi, które przejęły tę taktykę od grasujących na północy Nigerii dżihadystów.

źródło:

Zobacz więcej