
100 lat temu, 2 marca 1921 roku, urodził się Kazimierz Górski, legendarny trener, twórca sukcesów polskiej reprezentacji w piłce nożnej w latach 70. Wybitny selekcjoner, a także działacz społeczny.
26 lutego Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek upamiętniający przypadającą 2 marca 100. rocznicę urodzin najwybitniejszego trenera w...
zobacz więcej
W plebiscycie pisma „Piłka Nożna” został uznany za najlepszego polskiego trenera XX wieku. Do historii przeszły jego powiedzenia – „Piłka jest okrągła, a bramki są dwie” czy „Dopóki piłka w grze, wszystko jest możliwe”. Trener Górski zmarł w 2006 roku.
Pod jego kierownictwem nasza reprezentacja zdobyła złoty medal olimpijski w Monachium w 1972 roku, III miejsce podczas finałów mistrzostw świata w 1974 roku i dwa lata później – srebrny medal olimpijski w Montrealu. Zwycięska drużyna przeszła do historii pod nazwą „Orły Górskiego".
Jedną z najgłośniejszych potyczek „Orłów" był mecz na Wembley w 1973 roku. Po remisie 1:1 z Anglią Polacy awansowali do finałów mistrzostw świata. Po latach Kazimierz Górski mówił, że była to najważniejsza gra w dziejach naszego futbolu.
– Bez niego nie byłoby złotej ery polskiego futbolu. Jestem przekonany, że nikt inny nie poprowadziłby reprezentacji do takich sukcesów. My na pewno nie byliśmy najlepszą generacją w historii. Przed nami i po nas byli lepsi piłkarze, ale oni nie mieli szczęścia spotkać w kadrze takiego dyrygenta. To trener Górski zrobił z nas zespół światowej klasy. Był bowiem prawdziwym geniuszem, którego każda decyzja była słuszna i właściwa – podkreślił Jan Tomaszewski, 63-krotny reprezentant kraju.
Broniący trofeum Bayern Monachium pewnie pokonał w Rzymie Lazio 4:1 w pierwszym meczu 1/8 finału piłkarskiej Ligi Mistrzów. Jedną bramkę dla gości...
zobacz więcej