RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Koronawirus. Kolejne 300 mln dawek szczepionek dla UE

W tym roku Moderna ma dostarczyć 150 mln dawek w ramach podpisanej umowy (fot. PAP/EPA/Johan Nilsson/TT)
W tym roku Moderna ma dostarczyć 150 mln dawek w ramach podpisanej umowy (fot. PAP/EPA/Johan Nilsson/TT)

Najnowsze

Popularne

Komisja Europejska podpisała umowę z firmą Moderna na dostawy dodatkowych 300 mln dawek szczepionek przeciw koronawirusowi. Pierwszy kontrakt z koncernem przewidywał dostawy 160 mln dawek.

„UE grozi spektakularna porażka w sprawie szczepionek”

UE grozi spektakularna porażka w sprawie szczepionek przeciwko koronawirusowi – pisze w poniedziałek włoski dziennik „Corriere della Sera”. Jak...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Z informacji Komisji wynika, że 150 mlnw dodatkowych dawek Moderny ma być dostarczonych do Unii Europejskiej w tym roku, a druga połowa w przyszłym.

– To kolejny krok na drodze do osiągnięcia celu, jakim jest zapewnienie Europejczykom szybkiego dostępu do bezpiecznych i skutecznych szczepień w ciągu roku – skomentowała komisarz do spraw zdrowia Stella Kyriakides.

Wsparcie dla partnerów


W sumie Komisja zakontraktowała 2,6 mld dawek. – Dysponując takim zestawem będziemy w stanie dostarczyć szczepionki nie tylko naszym obywatelom, ale także naszym sąsiadom i partnerom – dodała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Nowa umowa z firmą Moderna przewiduje też możliwość przekazywania szczepionek w formie darów krajom o niższych dochodach lub przekierowania ich poza Unię, do innych europejskich krajów. Polska jest w grupie krajów, które zabiegały, by część szczepionek na COVID-19 zamówionych przez Unię została dostarczona do krajów Partnerstwa Wschodniego.

Na unijny rynek szczepionki dostarczają oprócz Moderny także BioNTech i Pfizer oraz AstraZeneca.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej