RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ucieczka prezesa Nissana. USA wydały Japonii dwóch podejrzanych

Carlos Ghosn zbiegł do Libanu (fot. Wiki 3.0/Thesupermat)
Carlos Ghosn zbiegł do Libanu (fot. Wiki 3.0/Thesupermat)

Władze USA wydały Tokio Michaela Taylora i jego syna Petera, podejrzanych o ułatwienie ucieczki z Japonii byłemu prezesowi Nissana Carlosowi Ghosnowi. Menedżer jest oskarżony o wielomilionowe oszustwa finansowe.

Kolejne szczegóły ucieczki byłego prezesa Nissana z Japonii

Oskarżony o oszustwa finansowe były prezes Nissana Carlos Ghosn skorzystał z dwóch samolotów firmy MNG Jet, aby uciec z Japonii przez Stambuł do...

zobacz więcej

Informację agencji Associated Press przekazał prawnik podejrzanych. Na ekstradycję obu mężczyzn zezwolił w lutym Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych, podtrzymując wyrok sądu niższej instancji.

Władze federalne USA również oskarżyły byłego żołnierza amerykańskich zielonych beretów Michaela Taylora i jego syna, których aresztowano w USA w maju 2020 roku, o ułatwienie ucieczki Ghosnowi.

Oskarżony o przestępstwa finansowe Ghosn uciekł z Japonii 29 grudnia 2019 roku i przybył do Libanu, gdzie mieszkał w dzieciństwie. Twierdził, że uciekł przed „niesprawiedliwością i prześladowaniami politycznymi”.

Ghosn ma obywatelstwa francuskie, brazylijskie i libańskie; skorzystał z dwóch samolotów tureckiej firmy lotniczej MNG, aby dostać się do Libanu. Z Japonii wydostał się na pokładzie prywatnego odrzutowca, ukryty w czarnej skrzyni, zwykle używanej do transportu sprzętu audio.

źródło:

Zobacz więcej