RAPORT

Atak na Jana Pawła II

„Pamięć i Tożsamość”. Wręczono wyjątkowe nagrody

Nagrody wręczył między innymi prezes TVP Jacek Kurski (fot. PAP/Leszek Szymański)
Nagrody wręczył między innymi prezes TVP Jacek Kurski (fot. PAP/Leszek Szymański)

Najnowsze

Popularne

Halina Łabonarska, pośmiertnie Grzegorz Królikiewicz oraz Muzeum Powstania Warszawskiego za organizację koncertu „Warszawiacy śpiewają (nie) zakazane piosenki” zostali uhonorowani Platynowymi Ryngrafami I Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”. Uroczysta Gala odbyła się w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w siedzibie Telewizji Polskiej.

Czy groby Bieruta, Różańskiego i Brystiger zostaną przeniesione? Premier: Powinni być napiętnowani

Premier Mateusz Morawiecki podczas rozmowy z Arkadiuszem Gołębiewskim, reżyserem i twórcą Festiwalu Filmowego NNW (Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci),...

zobacz więcej

Podczas uroczystości nagrodzono najlepsze produkcje Festiwalu. Złote Ryngrafy otrzymali: w kategorii Koncert i widowisko: „Anioły Grudnia – koncert z okazji 50-lecia grudnia 1970”; w kategorii Teatr: „Dziady" i Teatr Wierszalin; a w kategorii Film i serial fabularny: „Ludzie i bogowie”.

Nagroda dla najlepszego Filmu i serialu dokumentalnego przypadła „Geniuszom i marzycielom”, a w kategorii rekonstrukcja powędrowała do „Wojny światów”. Natomiast koncert „Abba Ojcze. Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II” okazał się bezkonkurencyjny w kategorii Dziedzictwo św. Jana Pawła II.

Platynowe i Złote Ryngrafy symbolizują pamięć o poległych bohaterach narodowych. Nagrody wręczyli Jacek Kurski, Prezes Zarządu Telewizji Polskiej i Mateusz Matyszkowicz, Członek Zarządu TVP S.A.

Ojczyzna jest tam skąd nasz ród, tam gdzie jesteśmy. Ojczyzna może być w niewoli, może nie spełniać naszych marzeń, ale przez przestrzeń wewnętrznej wolności, którą daje kultura staje się zaczynem nowego zrywu i odbudowy. I stąd pomysł na ten festiwal. Nie ma pamięci, nie ma tożsamości bez uniwersalnego języka międzypokoleniowej komunikacji, jaką jest kultura – mówił prezes Kurski.

Szwagrzyk: Kaci Żołnierzy Wyklętych powinni stanąć przed sądem [WIDEO]

Jeżeli powiemy, że żaden z sędziów wydający wyroki śmierci w Polsce w okresie stalinizmu nie został skazany i żaden z prokuratorów także nie został...

zobacz więcej

Nowe tory


– I kiedy przychodziliśmy do telewizji pięć lat temu wiedzieliśmy, że tutaj jest największe wyzwanie, żeby przestawić tory telewizji publicznej na to wyzwanie i na te wartości, na ten kierunek aksjologiczny, który wiąże się z odbudową polskiej tożsamości, odbudową polskiej wspólnoty, naszej narracji, obrony naszych racji w obszarze i tożsamości – podkreślił.

Jak zaznaczył, obecnie po pięciu latach doszli do wniosku, że „to jest ten moment, kiedy trzeba powiedzieć »sprawdzam« i pokazać dorobek w obszarze kultury, pamięci i tożsamości”. – I odkryliśmy, ku własnemu samozadowoleniu, że możemy pokazać 100 produkcji, 400 godzin w różnych gatunkach telewizyjnych - serialu, filmu, dokumentu, teatru, widowisk, w których naprawdę jest się czym pochwalić – dodał prezes TVP.

Podczas Gali wystąpili między innymi: Katarzyna Moś, Sebastian Karpiel-Bułecka, zespół Golec uOrkiestra oraz Janusz Radek. Galę poprowadzili Agata Konarska i Tomasz Wolny. Gościem wydarzenia był Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotr Gliński. I Festiwal Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość” rozpoczął się 22 lutego. Z uwagi na pandemię koronawirusa, przygotowany został w formule on-line. Przez tydzień na stronie dedykowanej festiwalowi widzowie zobaczyli blisko 100 produkcji i koprodukcji tożsamościowych, powstałych w TVP w latach 2018-2020.

Na stronie fkn.tvp.pl zanotowano 250 tys. wyświetleń z ponad 70 krajów. W dniach 26-28 lutego wyselekcjonowane propozycje I Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość” obejrzało w Warszawie w „Nove Kino Wisła” blisko pół tysiąca osób.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej