RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tusk atakuje prezesa Orlenu. Mocna odpowiedź Obajtka

Donald Tusk i Daniel Obajtek (fot. M.Slodkowski/SOPA Images/LightRocket/Getty Images, arch.PAP/Adam Warżawa)
Donald Tusk i Daniel Obajtek (fot. M.Slodkowski/SOPA Images/LightRocket/Getty Images, arch.PAP/Adam Warżawa)

Trudno mówić, by była to kwitnąca firma pod władzą pana Obajtka – powiedział na antenie TVN24 przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej i były premier Donald Tusk, odnosząc się do kondycji Olrenu pod rządami obecnego prezesa. W odpowiedzi Daniel Obajtek przypomniał, jakie zyski koncern wypracował w czasie rządów PO-PSL, a jakie w ciągu ostatnich pięciu lat.

Opozycja chce bojkotu Orlenu. Zybertowicz mówi o „szczególnej logice”

Politycy opozycji wezwali do bojkotu Orlenu po publikacji „Gazety Wyborczej” o Danielu Obajtku. – Logika opozycji polega na tym, że jeśli...

zobacz więcej

– Pan Obajtek jest bardziej znany z dość gorszących zdarzeń, gdy był wójtem Pcimia. (…) jakkolwiek bulwersujące są sformułowania, których używa, to dużo poważniejszą sprawą jest to, czy on i wielu mianowanych przez PiS i Kaczyńskiego wysokich urzędników, prezesów spółek, ma podstawowe kwalifikacje etyczne i merytoryczne – powiedział Donald Tusk.

– Problem z panem Obajtkiem jest taki, że zastanawiałbym się, czy zlecić mu prowadzenie stacji benzynowej, nie mówiąc o Orlenie – dodał.

Prezes koncernu skomentował wypowiedź Tuska za pośrednictwem Twittera. „Pragnę przypomnieć, że Orlen w ciągu ostatnich 5 lat wypracował 26,2 mld zł zysku. W czasie 8 lat rządów PO-PSL było to łącznie 2,9 mld zł” – napisał Daniel Obajtek.

W ubiegłym tygodniu „Gazeta Wyborcza” napisała, że Obajtek, w czasach, gdy był wójtem Pcimia, chciał wykończyć firmę swojego wuja. Choć jako samorządowiec nie mógł tego zrobić, miał kierować z tylnego siedzenia konkurencyjną spółką. Potem skłamał w tej sprawie przed sądem - podała „GW”. Wg dziennika, dowodem na to są nagrania rozmów Obajtka, którymi dysponuje; padają na nich wulgaryzmy, także pod adresem wuja.

Po publikacji gazety spółka PKN Orlen wydała oświadczenie. „Stawiane w artykule tezy, niemające potwierdzenia w faktach, a oparte na nagraniach, których pochodzenia, integralności, czasu i okoliczności utrwalenia nie sposób stwierdzić, uderzają w wizerunek PKN Orlen jak również naruszają dobre imię prezesa Daniela Obajtka. Publikacja ma na celu zdyskredytowanie prezesa zarządu spółki w momencie, gdy prowadzone są kluczowe inwestycje rozwojowe i procesy akwizycyjne” - napisano.

źródło:
Zobacz więcej