RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

1 nowa wiadomość

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Czat z premierem Mateuszem Morawieckim [RELACJA]

Mateusz Morawiecki uczcił pamięć Żołnierzy Wyklętych (fot. PAP/L.Szymański)
Mateusz Morawiecki uczcił pamięć Żołnierzy Wyklętych (fot. PAP/L.Szymański)

Dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji premier Mateusz Morawiecki rozmawia z dyrektorem Festiwalu Filmowego NNW Arkadiuszem Gołębiewskim.

Nie musisz odswieżać strony.
Relacja live odświeża się automatycznie.
21:01 01.03.2021
Gołębiewski: Pani Grażyna z Wrocławia przywołuje pamięć Teresy Gaj ps. Kotwica. Czy to znana Panu osoba?

Morawiecki: Oczywiście, że tak Była dziewczyną „Zapory”. Pani Teresa skończyła już 90 lat, ma się dobrze, opiekuje się niepełnosprawnym od kilkudziesięciu lat synem. Jakiś czas temu byliśmy wspólnie w słynnej „Kornelówce” nieopodal Oborników Śląskim.

Pani Teresa zachowała mnóstwo pogody ducha, to wspaniała kobieta, jest chodzącą historią Polski.
21:01 01.03.2021
Czas na pytania od internautów.
20:56 01.03.2021
Gołębiewski: O jakiej Polsce marzyli Wyklęci?

Morawiecki: Gdy przypominam sobie ich listy, mówili, że Polska to wielkie zadanie. Ciężko będzie kiedykolwiek dojść do końca tej drogi. Chcemy, żeby nasz kraj kwitł, ojczyzna stała się piękna, inspirującą ale też nowoczesna. Cal po calu tak się dzieje. Wszyscy chcemy szybszych zmian.

Często się potykamy, popełniamy błędy, ale idziemy w dobrym kierunku.

Wyklęci chcieliby, abyśmy pielęgnowali historię, ale z drugiej strony oni całe poświęcenie przekazali dla przyszłych pokoleń.
20:51 01.03.2021
Morawiecki: Podczas spotkań Grupy V4 czasem o tym rozmawiamy, choć historia II wojny światowej nie łączy nas zbytnio. Ale jeśli chodzi o czasy powojenne, to wspólnych mianowników jest dużo. Trwa próba odbudowy wspomnień o tamtych ludziach.

W Polsce przewinęło się w powstaniu antykomunistycznym około 200 tysięcy osób. W innych krajach były to dużo mniejsze liczby.

Szukamy punktów stycznych, które pokazują, że narody Trójmorza dążyły do wolności. Wspominamy razem wydarzenia na Węgrzech w 1956 roku czy w Czechosłowacji w 1968 roku. To buduje wspólną pamięć.
20:48 01.03.2021
Gołębiewski: Czesi, Słowacy, Węgrzy, Rumuni zaczynają też wspominać czasy terroru. Trwają ekshumacje zwłok. Widać potrzebę poszukiwania bohaterów tamtych wydarzeń.
20:44 01.03.2021
Morawiecki: Jeśli chodzi o godne upamiętnienie ofiar, to jestem gorącym zwolennikiem, aby takie miejsce powstało. Założenie architektoniczne Łączki jest bardzo ważnym elementem na mapie pamięci, ale to nie wszystko.

Co do faktu, że oprawcy zostali pochowani tuż obok ofiar… kaci jak Różański czy Bierut leżą w wyeksponowanych grobowcach. W naszej kulturze godność osób zmarłych jest na tak wysokim poziomie, że trudno sobie wyobrazić tutaj jakieś rozwiązanie.

Osoby, które wysługiwały się łajdakom powinny być napiętnowane, a nie mieć miejsce w alei zasłużonych. Z tym tematem też trzeba będzie się zmierzyć.

Istotne jest to, aby zbierać dokumenty, tworzyć prace naukowe, które będą przenikać do świadomości powszechnej. Dzięki temu będziemy mogli wypracować rozwiązanie przy konsensusie społecznym.
20:39 01.03.2021
Morawiecki: Należą się ogromne słowa podziękowania dla prof. Szwagrzyka. To fundamentalna postać w odbudowywaniu pamięci Żołnierzy Wyklętych. Komuniści chcieli ich nie tylko zamordować, ale także zatrzeć pamięć. Bardzo często rodziny Wyklętych nie mogły skończyć studiów czy dostać pracy.

Mówiono o nich „bandyci” czy „reakcjoniści”. Czasem, gdy słyszę takie słowa z ust współczesnych, to jest mi przykro.

Pamiętniki Zbigniewa Brońskiego ps. „Uskok” powinny być lekturą w szkole. Broński wysadził się w powietrze, bo zdradzie jednego z podkomendnych, który torturowany przez UB wydał miejsce, gdzie krył się „Uskok”.

Z jego wspomnień, które cudem przetrwały, widać niesamowicie mądre i głębokie przemyślenia jako dowódcy, ale także osoby, która rozumie obecną sytuację Polski. Rzuca się w nich też niesamowite dążenie do niepodległości.

Powinniśmy zrozumieć ludzi, którzy wówczas żyli. Niezwykła bieda, strach i konieczność ukrywania się. A ci złapani byli poddawani niezwykłym torturom. Pamiętajmy też o tym, jaką gehennę przeżywały ich rodziny. Sytuacja była beznadziejna. Nie było widać wolności nawet na dalekich horyzoncie, a oni ideę wolności nosili w sercu do końca.
20:32 01.03.2021
Gołębiewski: Mamy tutaj ze sobą pamiątki Żołnierzy Wyklętych. Wśród nich jest fotografia pani Jadwigi Borychowskiej. Kiedy realizowałem film „Sny stracone, sny odzyskane”, miała osiem lat, gdy jej ojciec został stracony w więzieniu na Rakowieckiej.

Dziś jechałem na Łączkę i dzwoniła jej najmłodsza siostra. „Niech mi pan powie, czy znajdę wreszcie mojego tatusia”.
20:29 01.03.2021
Wpływ Żołnierzy Wyklętych na Solidarność Walczącą:

Morawiecki: W jakiś sposób jesteśmy dziećmi Żołnierzy Wyklętych. To obowiązek walki o demokratyczną i wolną Polskę. Wiedzieliśmy, że oni złożyli ofiarę ze swojego życia w imię suwerennej Rzeczypospolitej.

W latach 80. nawiązywaliśmy do tych bohaterów. W naszych szeregach były osoby z pierwszej i drugiej konspiracji. Traktowaliśmy ich jako wzorce zachowań.
20:26 01.03.2021
Ten dzień jest dla mnie niezwykły z faktu osoby Romka Lazarowicza, który był wnukiem straconego Adama Lazarowicza. Miałem możliwość obserwowania sztafety pokoleń. Jego ojciec był niezwykle życzliwy, opowiadał o okresie II wojny światowej, a także o swoim ojcu Adamie. On był mocno zaangażowany w krzewienie polskości podczas okresu II RP. Działał niezwykle pozytywistycznie.

Gdy nadszedł czas apokalipsy dla Rzeczypospolitej, Adam był jednym z najbardziej aktywnych członków Armii Krajowej. Później należał do IV Zarządu WiN, później zginął zastrzelony strzałem w tył głowy 1 marca 1951 roku.
20:20 01.03.2021
Morawiecki: Znam wiele osób, które nazwałyby siebie lewicowcami, bo koncentrują się na polityce społecznej, też jestem w tym sensie lewicowcem. Państwo dobrobytu musi ponosić odpowiedzialność za najsłabszych, a najsilniejszych traktować w sposób niepobłażliwy.

Konflikt toczy się w kontekście uczciwego spojrzenia na historię, a z drugiej strony próby usprawiedliwienia czynów poprzedników niektórych formacji ideowych.

Co do aktywności w kulturze filmowej, to dzięki tam osobom jak Ty i festiwal w Gdyni, możemy przybliżać historię Żołnierzy Wyklętych. To dobra droga do szerzenia historii o polskim podziemiu antykomunistycznym.
20:15 01.03.2021
Morawiecki: Aktywność państwa jest bardzo potrzebna. Szczególnie zależy mi, żeby temat wszedł do popkultury poprzez filmy czy seriale. To wyzwanie, aby zainteresować tym tematem młodzież. Historia Armii Krajowej pokazuje jaki trudny to jest proces.

Muzeum PW powstało w 2004 roku, 10 lat wcześniej największa polska gazeta, niezwykle brutalnie opisywała powstańców. Dopiero od czasu otwarcia przez Lecha Kaczyńskiego zaczęła się zmieniać ta perspektywa.

Podobnie jest z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Powstają muzea, trwają ekshumację. Ustaliśmy tożsamość bohaterów. To zmierza w dobrym kierunku.
20:11 01.03.2021
Morawiecki: Oficjalne obchody to tylko jedna część naszej pamięci, państwowa i ogólnonarodowa. Musimy pamiętać o zaangażowaniu zwykłych ludzi. To oddolna inicjatywa, która jest dla mnie bardzo ważna. Państwo polskie po 2011 roku było mało bardzo aktywne na tym polu. Zmieniło się to dopiero niedawno. Ten dzień przywraca porządek moralny. Dobro – zło, bohater – zdrajca.
20:11 01.03.2021
Dziś także 10 rocznica ustanowienia dnia pamięci Żołnierzy Wyklętych.
20:09 01.03.2021
Gołębiewski: Rozmawiamy w rocznicę 4 zarządu WiN z jego dowódcą Łukaszem Cieplińskim ps. „Pług”.
19:52 01.03.2021
Transmisja na profilu facebookowym premiera.

Szanowni Państwo! 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji zapraszam na moją...

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Poniedziałek, 1 marca 2021
19:44 01.03.2021
Początek transmisji zapowiedziany jest na godzinę 20.
Zobacz więcej