RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polak w rosyjskiej kolonii karnej. „Sprawa traktowana jest priorytetowo”

Polak przebywa obecnie w kolonii karnej w Zubowej Polanie (fot. M.Metzel\TASS\Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Polak przebywa obecnie w kolonii karnej w Zubowej Polanie (fot. M.Metzel\TASS\Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Sprawa Polaka, który w rosyjskiej kolonii karnej odbywa karę za szpiegostwo, od początku jest traktowana przez konsula w Moskwie priorytetowo; konsul udziela osadzonemu wszelkiej możliwej pomocy – napisał polski MSZ w odpowiedzi skierowanej do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Polak skazany w Moskwie na 14 lat łagru. FSB opublikowała film z zatrzymania [WIDEO]

Na 14 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze skazał moskiewski sąd obywatela Polski zatrzymanego w 2018 r. pod zarzutem szpiegostwa. Zdaniem...

zobacz więcej

W połowie lutego br. RPO Adam Bodnar napisał do polskiego ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua i poprosił o poinformowanie, jakie działania resort spraw zagranicznych podjął dotychczas na rzecz osadzonego w Rosji obywatela. Odpowiedzi udzielił wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, o czym poinformowało w poniedziałek Biuro RPO.

Z informacji przekazanej Bodnarowi przez MSZ wynika m.in., że w sprawie Polaka wystosowano 12 not dyplomatycznych do MSZ Rosji. Osadzony został także sześć razy odwiedzony przez konsula – w październiku zeszłego roku. „Przekazano siedem bezzwrotnych zapomóg pieniężnych, każda w wysokości ok. 100 euro. (...)Przekazywano również paczki z odzieżą, artykułami spożywczymi i znaczkami pocztowymi – poinformował MSZ.

Co powiedział żonie podczas widzenia?


Chodzi o opisywaną w mediach sprawę obywatela polskiego, który w 2019 r. został skazany przez Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej na wieloletnią karę pozbawienia wolności z paragrafu dotyczącego szpiegostwa. Jak informowano, 44-letniemu przedsiębiorcy spod Białegostoku wymierzono w Rosji karę 14 lat kolonii karnej. Jak pisał niedawno portal wp.pl, w marcu 2020 r., podczas widzenia z żoną, mężczyzna mówił, że „został wrobiony przez rosyjskie służby specjalne”. Polak przebywa obecnie w kolonii karnej w Zubowej Polanie. „Z doniesień mediów wynika, że istnieje uzasadnione podejrzenie, iż Polak jest przetrzymywany w warunkach naruszających podstawowe prawa człowieka. Jego kontakty z rodziną są bardzo utrudnione, a w ich trakcie nie może się on posługiwać językiem polskim. Sprawa jest znana Ministerstwu Spraw Zagranicznych i Ministerstwu Sprawiedliwości” – pisał w lutym Bodnar.

Polski szpieg w sercu Kremla? Miałby nim być urzędnik...z Uralu

Więcej w tej sprawie znaków zapytania niż potwierdzonych faktów. Nic dziwnego, pierwszy raz we współczesnej Rosji aresztowano wysokiego rangą...

zobacz więcej

W odpowiedzi udzielonej RPO Wawrzyk potwierdził, że polski obywatel „przebywa w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze”. „Warunki pobytu w Zubowej Polanie nie należą do najłatwiejszych, jednak nie posiadamy dowodów, by nasz obywatel był dyskryminowany lub traktowany gorzej, niż pozostali współosadzeni” – dodał wiceminister.

Interwencja konsula ws. zamykania Polaka w karcerze


„Na wniosek Polaka konsul niezwłocznie podejmuje stosowne interwencje w jego sprawie u miejscowych służb więziennych. Utrzymywany jest stały kontakt konsula ze służbami więziennymi, adwokatami oraz jego rodziną. Urząd pośredniczy w wymianie korespondencji między nim a jego małżonką, jednocześnie dokonując tłumaczeń przekazywanej korespondencji” – zapewnił wiceminister Wawrzyk.

Jak napisał Wawrzyk, polski obywatel posiada bezpośrednie numery telefonów do kierownika Wydziału Konsularnego RP w Moskwie, z których dość regularnie korzysta, a ostatnia rozmowa odbyła się 21 stycznia br. „Poinformował w niej, że czuje się dobrze i podziękował za szybką interwencję konsula ws. zamykania go w karcerze. Według jego opinii przyniosło to oczekiwany skutek i jak dotąd nie spotykają go szykany ze strony administracji więzienia” – zrelacjonował wiceminister.

Wniosek o przekazanie do Polski w celu dalszego odbywania kary


„Z posiadanych przez nas informacji wynika, że Ministerstwo Sprawiedliwości planuje złożyć wniosek na podstawie Umowy polsko-rosyjskiej o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych i karnych o przekazanie go do Polski w celu dalszego odbywania kary. Wniosek polskiego MS jest niezależny od negatywnie rozpatrzonej przez rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości prośby o przeniesienie złożonej przez samego osadzonego” – dodał Wawrzyk.

W lutym br. Bodnar zwrócił się także do swojej rosyjskiej odpowiedniczki Tatiany Moskalkovej o zbadanie, w jakich warunkach odbywa karę skazany Polak. „Byłbym niezmiernie wdzięczny za zbadanie m.in., w jakich warunkach odbywa karę i co możemy zrobić więcej, aby w tym przypadku można było dochować standardów praw człowieka” – napisał Bodnar do rosyjskiej Komisarz Praw Człowieka w sprawie skazanego Polaka. 

źródło:

Zobacz więcej