RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Turniej WTA w Polsce. Czy wystąpi Iga Świątek?

Czy Iga Świątek zagra w turnieju WTA w Gdyni? (fot. P.Mundy/Speed Media/Icon Sportswire/Getty Images)
Czy Iga Świątek zagra w turnieju WTA w Gdyni? (fot. P.Mundy/Speed Media/Icon Sportswire/Getty Images)

Po pięciu latach przerwy turniej WTA znów w Polsce. Po zakończeniu wielkoszlemowego Wimbledonu, najlepsze tenisistki świata będą miały okazję rywalizować w Gdyni. Nadmorski turniej odbędzie się w dniach 17–25 lipca.

Wojciech Fibak o triumfie Igi. „Jest na najlepszej drodze do zdominowania światowego tenisa”

Iga Świątek jest w 1/8 finału Australian Open. W piątek Polka pokonała w dwóch setach 6:4, 6:3 Francuzkę Fionę Ferro. – Jestem pod wielkim...

zobacz więcej

Będzie to najbardziej prestiżowy międzynarodowy turniej tenisowy rozgrywany w Polsce. Jak podano w komunikacie organizatorów, w tym roku pula nagród wyniesie 235 tysięcy dolarów. Zapewniono też, że impreza ma mieć charakter cykliczny. Tennis Consulting podpisał wieloletnią umowę z będącą właścicielem licencji firmą Octagon.

– Pragniemy stworzyć wydarzenie, które stanie się silną marką w świecie sportu i przyciągnie do Polski gwiazdy tenisa. Zważywszy na globalny zasięg dyscypliny mam nadzieję, że turniej w Gdyni będzie też świetną promocją naszego kraju zagranicą – podkreślił Tomasz Świątek.

Gospodarzem poprzedniej imprezy WTA w Polsce były Katowice, gdzie zawodniczki rywalizowały w latach 2013–2016.

– Termin jest bardzo dobry. Nie chcieliśmy robić turnieju w hali. Z doświadczenia wiem, że atmosfera i otoczka imprezy organizowanej na zewnątrz jest duża fajniejsza. Tym bardziej, że w Polsce są hale, gdzie da się zorganizować mecze Pucharu Davisa czy Fed Cupu, do których potrzebny jest jeden kort, ale bardzo ciężko jest zrobić pod dachem cały turniej. Jeśli zaś chodzi o otwarte obiekty, to w grę wchodziła tylko nawierzchnia ziemna. Mieliśmy więc do wyboru albo maj, kiedy pogoda nie jest jeszcze zbyt pewna, albo lato, które jest idealne też z tego względu, że wakacje bardzo dobrze się kojarzą nad morzem – powiedział Marcin Matkowski.

Czy wystąpi Iga Świątek?

Iga wciąż śmiga. Awans w rankingu i... obfity przelew

Iga Świątek wyprzedziła Garbine Muguruzę i awansowała na 15. miejsce w rankingu WTA – to efekt sobotniej wygranej w turnieju WTA w Adelajdzie....

zobacz więcej

To pytanie zadają sobie wszyscy, ale jak na razie próżno szukać na nie odpowiedzi. Pewnym jest, że Iga będzie chciała wystąpić w Wimbledonie, który rozpocznie się 28 czerwca i potrwa do 11 lipca.

Niespełna dwa tygodnie później rozpoczynają się już igrzyska olimpijskie. Na razie Iga nie ma jeszcze kwalifikacji, ale wszystko wskazuje na to, że przez wysokie miejsce w rankingu WTA, otrzyma ją bez większych problemów.

Trudno wyobrazić sobie, aby Świątek poświęciła start na najważniejszej imprezie czterolecia kosztem niewielkiem turnieju w Gdyni.

– Z tego, co rozmawiałem z Tomkiem Świątkiem, to Iga bardzo cieszy się na myśl, że będzie miała okazję wreszcie zaprezentować się w naszym kraju na żywo, bo jak na razie oglądamy jej występy głównie w telewizji. Wiem, że będzie brała pod uwagę nasz turniej przy planowaniu swoich startów. Wiadomo, że tego lata najważniejszy jest dla niej udział w igrzyskach i wywalczenie pierwszego medalu olimpijskiego dla Polski w tenisie. Wierzę jednak, że nasza impreza będzie dla niej ważna – odpowiedział Matkowski.

Na kortach Arki


Tegoroczne zmagania w Gdyni toczyć się będą na kortach Arki. W przeszłości występowały na nich reprezentacje Polski w Pucharze Davisa i Fed Cupie (obecnie te drugie rozgrywki funkcjonują pod nazwą Puchar Billie Jean King).

– Historia imprez tenisowych w naszym mieście ma piękną tradycję. Czas dopisać do niej kolejny rozdział. Dzięki Idze Świątek kibice na całym świecie przypomnieli sobie o sile polskiego tenisa. W Gdyni postaramy się dorównać poziomem organizacji – zadeklarował prezydent miasta Wojciech Szczurek.

źródło:
Zobacz więcej