RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wzrost liczby zakażeń w Finlandii. Stan wyjątkowy pozwala wprowadzić lockdown

Helsinki (fot. A.Rampazzo/Anadolu/Getty Images)
Helsinki (fot. A.Rampazzo/Anadolu/Getty Images)

Z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem decyzją rządu oraz prezydenta Finlandii Sauli Niinisto w kraju ogłoszono w poniedziałek stan wyjątkowy. Formalny stan nadzwyczajny ma umożliwić władzom wprowadzenie ściślejszych obostrzeń oraz pewnej formy lockdownu na znacznym obszarze kraju.

Oslo zamknięte z powodu nagłego wzrostu zakażeń koronawirusem

Burmistrz Oslo Raymond Johansen ogłosił w niedzielę wieczorem zamknięcie na dwa tygodnie stolicy Norwegii z powodu nagłego wzrostu liczby zakażeń...

zobacz więcej

Rząd nie zdecydował jeszcze na tym etapie o równoczesnym zastosowaniu tzw. specustawy kryzysowej, uruchamianej na wypadek nadzwyczajnych okoliczności.

– Nie możemy tego jednak wykluczyć, podobnie jak nałożenia ograniczeń w przemieszczaniu się obywateli – zastrzegła na konferencji prasowej premier Sanna Marin.

Stan wyjątkowy w liczącej 5,5 mln mieszkańców Finlandii, w której wciąż utrzymuje się jedna z najbardziej łagodnych sytuacji epidemicznych w Europie, został wprowadzony ponownie (wcześniej stało się to w połowie marca ub. roku podczas pierwszej fali pandemii).

Obecnie w kraju dziennie rejestruje się ok. 600-700 nowych przypadków zakażeń
(niemal dwukrotnie więcej niż na przełomie roku, w tym najwięcej w stołecznym regionie Helsinek). Ogółem poinformowano dotąd o łącznie ponad 58 tys. przypadkach infekcji koronawirusem oraz ok. 750 zgonach w związku z COVID-19. Dotychczas zaszczepiono nieco ponad 5 proc. społeczeństwa.

Ogłaszając w poniedziałek stan wyjątkowy, rząd skierował do parlamentu projekt prawa umożliwiający tymczasowe zamknięcie lokali gastronomicznych na tych obszarach kraju, gdzie epidemia jest „w fazie eskalacji” oraz zaczyna mieć „charakter powszechny”.

„UE grozi spektakularna porażka w sprawie szczepionek”

UE grozi spektakularna porażka w sprawie szczepionek przeciwko koronawirusowi – pisze w poniedziałek włoski dziennik „Corriere della Sera”. Jak...

zobacz więcej

Przepisy o zamknięciu restauracji mają obowiązywać w okresie 8-28 marca. W tym czasie otwarte pozostaną jednak stołówki pracownicze.

Zamknięcie pozostałych lokali gastronomicznych wpisuje się w zapowiedziany przez rząd kilka dni wcześniej trzytygodniowy lockdown na znacznym obszarze kraju. Wtedy szkoły (od szczebla ponadpodstawowego w górę) mają przejść na zdalne nauczanie. Zawieszone mają zostać grupowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla starszej młodzieży oraz dorosłych, zamknięte będą niektóre przestrzenie publiczne.

Lokalna prasa zwraca uwagę, że decyzja władz centralnych o wprowadzeniu stanu wyjątkowego ma również służyć wywarciu presji na samorządy, które w wielu regionach kraju inaczej niż rząd interpretują dotychczasowe wytyczne czy zalecenia mające na celem zahamowanie wzrostu zakażeń.

Notowany w ostatnich tygodniach w Finlandii wzrost zakażeń koronawirusem (spowodowany także jego brytyjskim wariantem) jest związany – jak się tłumaczy – m.in. z niektórymi łańcuchami infekcji stwierdzonymi wśród podróżujących pracowników, przybywających do kraju np. z Estonii, wśród pracowników stoczni czy w związku z okresem ferii zimowych, w trakcie których wielu helsińczyków wyjechało np. do Laponii na narty.

źródło:

Zobacz więcej