RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Ul. Ofiar Żołnierzy Wyklętych”. Prowokacyjna akcja przedstawicieli Lewicy [WIDEO]

Zdaniem przedstawicieli Lewicy Żołnierze Wyklęci nie zasługują na upamiętnienie (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)
Zdaniem przedstawicieli Lewicy Żołnierze Wyklęci nie zasługują na upamiętnienie (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)

Młodzi działacze Lewicy powiesili w poniedziałek w Warszawie na skrzyżowaniu ulic Żołnierzy Wyklętych i Powstańców Śląskich tabliczki z napisem ul. „Ofiar Żołnierzy Wyklętych”.

Zwalczali i skazywali na śmierć bez mrugnięcia okiem – kaci Żołnierzy Wyklętych

Stalinowscy prokuratorzy i sędziowie latami skazywali na tortury tysiące Żołnierzy Wyklętych. Tylko w latach 1944–1955 wydali ponad 5,6 tys....

zobacz więcej

– Nie ma naszej zgodny na wrzucanie do jednego worka bohaterów takich, jak gen. Nil czy rotmistrz Pilecki, ze zbrodniarzami jak „Łupaszka” , „Ogień” czy członkowie Brygady Świętokrzyskiej. Ze zbrodniarzami, którzy podpalali wioski, mordowali kobiety i dzieci, mordowali kobiety ciężarne, wrzucali do ognia niemowlęta, denuncjowali Polaków narodowości żydowskiej, kolaborowali – jak Brygada Świętokrzyska – z hitlerowskimi Niemcami. Nie ma na to zgody Lewicy – powiedziała w Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska.

Jak przekonywała, Zaleszany to przykład miejscowości, „gdzie rajd żołnierzy wyklętych spowodował straszną rzeź, o której pamięta się tam do dzisiaj”.

– Mieszkańcy okolicznych miejscowości pamiętają. To ich dziadków, ich babcie, ich przodków mordowano na tle różnic etnicznych i narodowościowych. Nie dlatego, że ludność prawosławna sprzyjała komunistom. Nie, po prostu taka była wizja żołnierzy wyklętych, którzy chcieli, żeby powojenna Polska była narodowo i etnicznie jednorodna. Coś tak haniebnego nie może być czczone z prawdziwymi bohaterskimi postawami i czynami – powiedziała Żukowska.Podkreśliła też, że sama jest wnuczką żołnierza wyklętego.

– Mój dziadek Zygmunt Witecki ps. Gienek służył w oddziale Antoniego Hedy ps. Szary na Kielecczyźnie, był w organizacji Wolność i Niezawisłość. To, co miał do powiedzenia na temat Brygady Świętokrzyskiej, można określić jednym słowem: „to byli bandyci”. Dlatego dziś chcemy uczcić pamięć tych, którzy zostali zabici niesłusznie w czystkach etnicznych – ofiary żołnierzy wyklętych – mówiła posłanka Lewicy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej