RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niedzielski skomentował doniesienia o lockdownie. Podał wzrost średniej dziennej liczby zakażeń [WIDEO]

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że mamy kontynuację trendu wzrostowego w zakresie liczby zachorowań. Średnia dzienna liczba zakażeń w ostatnim tygodniu zbliżyła się do 10 tysięcy. – Porównując ten wynik z wynikami z poprzedniego tygodnia, to wzrost o jedną trzecią, ponad 33 procent. Wówczas średnia dzienna liczba zakażeń w tygodniu wynosiła 7300 – dodał. Minister odniósł się też do medialnych doniesień nt. ewentualnego wprowadzenia lockdownu w województwach pomorskim i lubuskim.

Powrót do szkół. Przemysław Czarnek podał warunki

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował, że szczepienia nauczycieli przebiegają bez większych problemów. – Mamy nadzieję, że...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Szef resortu zdrowia zwrócił uwagę, że są inne sygnały, które pokazują, że mamy do czynienia z kontynuacją trendu, a tendencja ma charakter trwały W ciągu tygodnia o prawie 2 tysiące – z 13 tysięcy do 15 tysięcy – wzrosła liczba łóżek zajętych przez chorych na COVID–19. Minister Niedzielski zaznaczył, że cała infrastruktura przeznaczona do leczenia zakażonych koronawirusam – to 26 tysięcy łóżek, więc jest jeszcze bufor bezpieczeństwa.

Szef resortu zdrowia wskazał, że zajętych jest średnio 57 procent łóżek przeznaczonych dla pacjentów „covidowych", ale sytuacja jest różna w poszczególnych województwach. Najwięcej zajętych łóżek jest w województwie podkarpackim – blisko 70 procent. W dalszej kolejności jest województwo mazowieckie – 69 procent. Na drugim biegunie jest województwo zachodniopomorskie, gdzie wskaźnik ten wynosi 45 procent.

Zobacz także: Minister Zdrowia: Nie chcemy zamykać kraju

Sześć punktów Narodowego Planu dla Chorób Rzadkich. MZ podaje szczegóły

Ośrodki eksperckie, diagnostyka, rejestr, paszport pacjenta z chorobą rzadką i edukacja – to sześć kluczowych obszarów Narodowego Planu dla Chorób...

zobacz więcej

Minister Niedzielski podkreślił, że podstawowym parametrem, który obserwujemy na poziomie regionalnym, jest średnia liczba zachorowań w tygodniu na 100 tysięcy osób. Najwyższy wskaźnik ma województwo warmińsko–mazurskie, gdzie ten wskaźnik to 52 osoby na 100 tysięcy. Szef resortu zdrowia dodał, że średni wskaźnik dla Polski to 25,7. – Województwa, które mają poziomy w przedziale 30– 40 tego parametru, to w kolejności: pomorskie, lubuskie, mazowieckie i kujawsko–pomorskie – dodał.

Minister Adam Niedzielski zdementował medialne doniesienia dotyczące ewentualnego wprowadzenia lockdownu w województwach pomorskim i lubuskim. Podkreślił, że nie ma żadnej decyzji w tej sprawie. – To są absolutnie niepotwierdzone żadne informacje – zaznaczył szef MZ. Dodał, że na poniedziałkowym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w ogóle nie było dyskusji dotyczącej tych dwóch województw. – Na razie nie ma żadnej decyzji i te decyzje będą dopiero podejmowane, oczywiście pod kątem obserwowanych parametrów – podkreślił Niedzielski.

źródło:
Zobacz więcej